Feline enfeksiyöz peritonitisli kedilerde midkine düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of midkine levels in cats with feline infectious peritonitis
- Tez No: 991062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN PARLATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Feline enfeksiyöz peritonitis (FIP), kedi koronavirüsünün (FCoV) mutasyona uğramış formu ile ilişkili, kedilerde görülen, sistemik ve çoğunlukla ölümcül seyreden inflamatuvar bir hastalıktır. Klinik bulguların değişkenliği, hastalığın effüziv ve noneffüziv formlarının farklı klinik tablolarla seyretmesi ve patogenezinin tam olarak aydınlatılamamış olması nedeniyle FIP'in ante-mortem tanısı halen önemli güçlükler içermektedir. Günümüzde FIP tanısında klinik bulgular, hematolojik ve biyokimyasal değişiklikler, effüzyon analizi ve moleküler yöntemler birlikte değerlendirilmekte; ancak bu yaklaşımların hiçbiri tek başına kesin tanı koydurucu nitelik taşımamaktadır. Bu durum, hastalığın tanısında yeni ve destekleyici biyobelirteçlere olan ihtiyacı gündeme getirmektedir. MK (MK), embriyogenez ve organogenez dönemlerinde yüksek düzeyde eksprese edilen, erişkin dokularda ise sınırlı düzeylerde bulunan heparin-bağlayıcı bir büyüme faktörü ve sitokindir. Beşeri hekimlikte özellikle onkolojik ve inflamatuvar hastalıklarda tanısal ve prognostik bir biyobelirteç olarak yoğun biçimde çalışılmış olmasına rağmen, veteriner hekimlikte ve özellikle kedi hastalıklarında MK ile ilgili veriler son derece sınırlıdır. Literatürde, FIP ile MK düzeyleri arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalara rastlanmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, FIP tanısı konulan kedilerde serum MK düzeylerinin belirlenmesi ve bu parametrenin hastalık ile olan ilişkisinin değerlendirilmesidir. Bu kapsamda, yüksek FIP şüpheli 20 kedi ile 10 sağlıklı kedinin plazma örneklerinden MK düzeyleri ölçülmüş ve elde edilen bulgular klinik, hematolojik ve biyokimyasal verilerle birlikte analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, FIP'li kedilerde MK düzeylerinin sağlıklı kedilere kıyasla anlamlı düzeyde farklı olmadığı saptanmıştır (p>0.05). Fakat ilk defa ölçülen bir parametreden değer elde edilmiş ve enfekte grupta kontrol grubuna göre ortalama değerleri yüksek bulundu. Elde edilen bulgular, MKnin kedilerde ölçülebilir bir biyobelirteç olduğunu ve FIP gibi sistemik inflamatuvar hastalıklarda tanısal süreçte destekleyici bir parametre olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Bu çalışma, veteriner hekimlikte MKye yönelik ilk verileri sunmakta olup, FIP'in tanısında yeni yaklaşımların geliştirilmesine katkı sağlayabilecek niteliktedir. Ayrıca, elde edilen sonuçların daha geniş örneklem grupları ve farklı hastalık tabloları ile yapılacak ileri çalışmalar için temel oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Feline infectious peritonitis (FIP) is a systemic, progressive, and often fatal inflammatory disease in cats, associated with a mutated form of feline coronavirus (FCoV). The wide variability of clinical manifestations, the presence of effusive and non-effusive forms, and the incompletely elucidated pathogenesis of the disease make ante-mortem diagnosis of FIP particularly challenging. Currently, the diagnosis relies on the combined evaluation of clinical findings, hematological and biochemical abnormalities, effusion analysis, and molecular diagnostic methods; however, none of these approaches alone provides definitive diagnostic certainty. Therefore, the identification of novel supportive biomarkers remains an important objective in improving the diagnostic accuracy of FIP. MK (MK) is a heparin-binding growth factor and cytokine that is highly expressed during embryogenesis and organogenesis, while its expression in healthy adult tissues is limited. In human medicine, MK has been extensively investigated as a diagnostic and prognostic biomarker, particularly in oncological and inflammatory diseases. In veterinary medicine, however, data regarding MK are scarce, and its role in feline diseases has not yet been clearly defined. To date, no studies have specifically evaluated the relationship between serum MK levels and FIP in cats. The aim of this study was to determine serum MK concentrations in cats diagnosed with FIP and to evaluate the association of this parameter with the disease. Serum samples obtained from cats with 20 FIP cat and from 10 healthy control cats were analyzed for MK levels, and the results were assessed in conjunction with clinical, hematological, and biochemical findings. The study demonstrated that serum MK levels weren't significantly result in cats with FIP compared to healthy controls (p>0.05). However, a value was obtained from a parameter measured for the first time, and the average values were found to be higher in the infected group compared to the control group. This elevation was considered to be associated with the inflammatory and immunological nature of the disease. The findings of this study indicate that MK is a measurable biomarker in cats and may serve as a supportive diagnostic parameter in systemic inflammatory diseases such as FIP. This study provides the first data regarding MK in feline infectious peritonitis and may contribute to the development of novel diagnostic approaches. Furthermore, the results are expected to form a basis for future studies involving larger populations and different disease conditions in veterinary medicine.