Erzincan (Cimin) üzümünden elde edilen su ekstraktlarının ratlarda antienflamatuvar ve antioksidan özelliklerinin belirlenmesi
Assessment of anti-inflammatory and antioxidant activities of aqueous extracts derived from Erzincan (Cimin) grapes in a rat model
  1. Tez No: 991118
  2. Yazar: IRMAK HAZAL ZENGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME DUMLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Erzincan Cimin üzümüne ait farklı fraksiyonlardan hazırlanan su ekstraktların in vitro antioksidan özellikleri ile in vivo antioksidan ve antienflamatuvar etkileri araştırıldı. Üzüm çekirdeği, yaş ve kuru meyve gibi farklı dokulardan hazırlanan ekstraktlarda toplam fenolik madde miktarı, antioksidan aktivite ve indirgeme gücü belirlendi. En yüksek fenolik içerik, antioksidan aktivite ve indirgeme kapasitesi çekirdek su ekstraktında, bunu kuru üzüm ekstraktı izlerken; en düşük değerler taze meyve ekstraktlarında saptandı. Ratlarda karragenan (CAR) ile akut pençe ödemi ve cotton pellet ile kronik enflamasyon modelleri oluşturularak Erzincan üzümü su ekstraktlarının antienflamatuvar ve antioksidan etkileri değerlendirildi. Akut modelde farklı dozlarda (50, 150, 300 mg/kg) üzüm ekstraktları ve karşılaştırma ilacı olarak İND (25 mg/kg) uygulandı; ardından gelişen enflamasyonun şiddetini belirlemek amacıyla pençe hacmindeki artış, her saat başı olmak üzere beş kez ölçüldü. Pençe homojenatlarında MPO, SOD, CAT, GPx, GR, GST enzim aktiviteleri ile GSH ve LPO düzeyleri; serumda ise TNF-α ve IL-1β düzeyleri analiz edildi. Kronik enflamasyon modelinde cotton pellet çevresinde oluşan granülom ağırlığı, özellikle yüksek doz çekirdek su ekstraktı verilen grupta, IND uygulanan gruba kıyasla daha belirgin şekilde azalmış ve dokuya ait oksidatif stres parametrelerinde de anlamlı iyileşme sağlamıştır. Çekirdek su ekstraktı, CAR ile artan ödem hacmini doza bağlı olarak yaklaşık %75'e varan oranlarda azaltmış; serum TNF-α ve IL-1β düzeylerini düşürmüş, LPO ve MPO'teki artışı baskılamış ve azalan SOD, GPx, GR, GSH ve CAT aktivitelerini anlamlı düzeyde iyileştirmiştir (p<0.05). Sonuç olarak, Erzincan Cimin üzümü kaynaklı su ekstraktlarının sitokin düzeylerini ve redoksa bağlı enzim aktivitelerini modüle ederek belirgin antioksidan ve antienflamatuvar etki gösterdiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the in vitro antioxidant properties and the in vivo antioxidant and anti-inflammatory effects of aqueous extracts prepared from different fractions of Erzincan Cimin grape. Total phenolic content, antioxidant activity, and reducing power were determined in extracts obtained from grape seed, fresh fruit (pulp with skin), and dried fruit. The aqueous seed extract showed the highest phenolic content, antioxidant activity, and reducing capacity, followed by the dried fruit extract, whereas the fresh fruit extract yielded the lowest values. In rats, carrageenan (CAR)-induced acute paw edema and cotton pellet–induced chronic inflammation models were used. In the acute model, grape extracts (50, 150, and 300 mg/kg) or indomethacin (25 mg/kg) were administered prior to CAR injection, and paw volume was recorded hourly for 5 h. In paw homogenates, MPO, SOD, CAT, GPx, GR, and GST activities and GSH and LPO levels were measured; serum TNF-α and IL-1β levels were also assessed. In the chronic model, granuloma weight around the cotton pellet was reduced more markedly in the high-dose aqueous seed extract group than in the indomethacin-treated group, accompanied by significant improvements in tissue oxidative stress parameters. The aqueous seed extract dose-dependently reduced CAR-induced edema by up to approximately 75%, decreased TNF-α and IL-1β, suppressed increases in LPO and MPO, and significantly restored impaired antioxidant defenses (p < 0.05). Overall, Erzincan Cimin grape aqueous extracts—particularly the seed extract—exert pronounced antioxidant and anti-inflammatory effects, likely through modulation of cytokine responses and redox-related parameters.