Rektum kanserli hastalarda neoadjuvan radyoterapi yanıtı ile peroksiredoksin 2 ekspresyon düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between neoadjuvant radiotherapy response and peroxiredoxin 2 expression level in patients with rectal cancer
  1. Tez No: 991117
  2. Yazar: MERT BÜYÜKULAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZBEK OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, rektum kanseri nedeniyle neoadjuvan kemoradyoterapi (NAKRT) uygulanmış hastalarda peroksiredoksin 2 (PRDX2) ekspresyonu ile patolojik yanıt arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: NAKRT uygulanmış 55 hastanın tanı biyopsi dokusunda PRDX2 ekspresyonu immünohistokimyasal (IHC) olarak değerlendirilmiştir. IHC incelemede %10'un üzerindeki boyanma PRDX2 ekspresyonu için pozitif kabul edilerek hastalar PRDX2 pozitif ve negatif olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Hastaların ana spesimeninde NAKRT'ye verilen patolojik yanıt Mandard tümör regresyon derecesi (mTRG) olarak kaydedilmiştir. mTRG 1 ve 2 iyi patolojik yanıt, mTRG 3 parsiyel patolojik yanıt ve mTRG 4 ve 5 kötü patolojik yanıt olarak sınıflandırılmıştır. Bulgular: PRDX2 ekspresyonu, hastaların %80'inde pozitif, %20'sinde negatif olarak saptanmıştır. PRDX2 ekspresyon düzeyi ile patolojik yanıt arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki gözlenmiştir (p= 0,024). PRDX2 pozitif hastaların %43,18'inin NAKRT'ye iyi patolojik yanıt verdiği, PRDX2 negatif hastaların %72,7'sinin ise parsiyel patolojik yanıt verdiği görülmüştür. PRDX2 ekspresyon düzeyi ile genel sağkalım (OS) ve hastalıksız sağkalım (DFS) arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Tartışma ve Sonuç: Bu çalışmada, PRDX2 pozitif hastalarda NAKRT sonrası daha yüksek oranda iyi patolojik yanıt gözlenmiştir. PRDX2 pozitif hastaların OS ve DFS süreleri daha uzun saptanmış olmakla birlikte istatistiksel anlamlı bir ilişki gösterilememiştir. Bunun, hasta sayısının görece az olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Mevcut bulgular, PRDX2 pozitif hastaların NAKRT'den daha fazla fayda görebileceğini ve PRDX2'nin NAKRT sonrası patolojik yanıtı öngörmede potansiyel bir biyobelirteç olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between peroxiredoxin 2 (PRDX2) expression and pathological response in patients with rectal cancer who underwent neoadjuvant chemoradiotherapy (NACRT). Patients and Methods: PRDX2 expression was evaluated immunohistochemically (IHC) in diagnostic biopsy tissue from 55 patients who underwent NACRT. In IHC analysis, staining above 10% was considered positive for PRDX2 expression, and patients were divided into two groups: PRDX2 positive and PRDX2 negative. The pathological response to NACRT in the surgical specimens of the patients was recorded as Mandard tumor regression grade (mTRG). mTRG 1 and 2 were classified as good pathological response, mTRG 3 as partial pathological response, and mTRG 4 and 5 as poor pathological response. Results: PRDX2 expression was found to be positive in 80% of patients and negative in 20%. A statistically significant relationship was observed between PRDX2 expression level and pathological response (p = 0.024). 43.18% of PRDX2-positive patients showed a good pathological response to NACRT, while 72.7% of PRDX2-negative patients showed a partial pathological response. No statistically significant relationship was found between PRDX2 expression level and overall survival (OS) and disease-free survival (DFS). Discussion and Conclusion: In this study, a higher rate of good pathological response after NACRT was observed in PRDX2-positive patients. Although PRDX2-positive patients had longer overall survival (OS) and complete survival (DFS) times, a statistically significant relationship could not be demonstrated. This is thought to be due to the relatively small number of patients. Our current findings suggest that PRDX2-positive patients may benefit more from NACRT and that PRDX2 may be a potential biomarker in predicting pathological response after NACRT.