Çam fidanlarından izole edilen Macrophomina phaseolina izolatlarının karakterizasyonu ve patojenisiteleri
Characterization and pathogenicity of Macrophomina phaseolina isolated from pine seedlings
  1. Tez No: 991119
  2. Yazar: ALEYNA HATİCE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Macrophomina phaseolina, birçok kültür bitkisinde önemli ekonomik kayıplara sebep olabilen toprak kökenli önemli bir patojendir. Fungus, orman fidanlıklarda geniş yapraklı ve ibreli orman ağacı türlerinin fidanlarında da fidan ölümleri ile ilişkili birçok fungus ile birlikte görülebilmektedir. Bu tez çalışmasında, Osmaniye orman fidanlığında Pinus brutia Ten. (Kızılçam) ve Pinus pinea L. (Fıstıkçamı) fidanlarında Macrophomina phaseolina'nın yaygınlığı araştırılmıştır. Çalışmada, hastalığın görüldüğü fidan yastıklarından sağlıklı görünen, simptomatik ve ölü kızılçam ve fıstıkçamı fidanları örneklenmiştir. Elde edilen izolatların yarısından fazlasının M. pahseolinaya ait olduğu belirlenmiştir. M. phaseolina, P. brutia (%40,5) ile karşılaştırıldığında P. pinea'da (%65,0) daha yüksek sıklıkta olmak üzere fidanların %50,4'ünden izole edilmiştir. İzolasyon oranları ölü fidanlarda (%61,8) en yüksek oranda bulunurken bunu simptomatik olanlar (%56,0) izlemiştir.
Özet (Çeviri)
Macrophomina phaseolina, an important soilborne pathogen, can cause significant economic losses in many cultivated crops. The fungus is often found in forest nurseries along with many other fungi associated with seedling mortality in both broad-leaved and coniferous forest tree species. In this thesis study, the prevalence of Macrophomina phaseolina in Pinus brutia Ten. (Turkish Red Pine) and Pinus pinea L. (Stone Pine) seedlings in the Osmaniye forest nursery was investigated. Symptomatic, apparently healthy, and dead seedlings of both Turkish Red Pine and Stone Pine were sampled from the diseased seedbeds. More than half of the obtained isolates were identified as M. phaseolina. M. phaseolina was isolated from 50.4% of the seedlings, with a higher frequency in P. pinea (65.0%) compared to P. brutia (40.5%). The isolation rates were highest in dead seedlings (61.8%), followed by symptomatic ones (56.0%).