Derin öğrenme ile IMU tabanlı hareket analizi ve hareketlerin sanal gerçeklik ortamına aktarılması
IMU-based motion analysis with deep learning and transferring movements to the virtual reality environment
  1. Tez No: 991158
  2. Yazar: MUSTAFA ALİ CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sanal gerçeklik (VR) teknolojisi, sağlık alanından, eğitimden rehabilitasyona kadar uzanan geniş bir yelpazede güçlü bir dönüşüm aracı haline gelmiştir. Gerçekçi ve etkileşimli ortamlar, sağlık profesyonellerinin beceri kazanımını hızlandırmakta; hastalar açısından ise motivasyonu artıran, güvenli ve ölçülebilir egzersiz deneyimleri sunmaktadır. Bu bağlamda VR, felç ve kas-iskelet sistemi sorunları olan bireylerde hareket becerilerinin geliştirilmesine, denge ve koordinasyonun iyileştirilmesine ve tedaviye uyumun güçlenmesine katkı sağlar. Bu tez, VR'nin bu klinik potansiyelini, kullanıcıların yaptığı egzersizleri gerçek zamanlı izleyen ve oturum sonunda hareket türünü otomatik olarak belirleyen bütünleşik bir sistemle analiz eder. Sistem; Meta Quest 3 üzerinde geliştirilen egzersiz senaryoları ile giyilebilir IMU sensöründen elde edilen verilerin kablosuz aktarımını bir araya getirir. Oturum sırasında kullanıcı seçtiği egzersizi tamamlar; akış halinde toplanan veriler düzenlenir ve egzersiz bitiminde model tarafından hangi hareketin yapıldığına ilişkin bir tahmin üretilir. Oyunlaştırılmış egzersizler kullanıcı motivasyonunu desteklerken, elde edilen sonuçlar ev ve klinik uygulamalara uyarlanabilen, kişiselleştirilebilir rehabilitasyon egzersizleri için bir çerçeve sunmaktadır
Özet (Çeviri)
Virtual reality (VR) technology has become a powerful instrument of transformation across a broad spectrum ranging from healthcare and education to rehabilitation. Realistic and interactive environments accelerate skill acquisition for healthcare professionals, while for patients they provide safe, measurable exercise experiences that enhance motivation. In this context, VR contributes to improving motor abilities in individuals with stroke and musculoskeletal disorders, enhancing balance and coordination, and strengthening adherence to therapy. This thesis analyzes VR's clinical potential through an integrated system that monitors users' exercises in real time and automatically determines the type of movement at the end of each session. The system combines exercise scenarios developed on the Meta Quest 3 with the wireless transmission of data obtained from a wearable IMU sensor. During the session, the user completes the selected exercise; the streaming data are organized, and at the end of the exercise the model produces a prediction regarding which movement was performed. While gamified exercises support user motivation, the resulting outputs provide a framework for customizable rehabilitation exercises that can be adapted to home and clinical settings.