Görme yetersizliğinden etkilenmiş öğrencilerin hiyerarşik olarak üst düzeyde isim kazanmalarında doğrudan öğretim modeli'nin etkililiği
The effectiveness of direct instruction model in teaching higher order nouns to students with visual impairment
- Tez No: 991159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ALTUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Doğrudan Öğretim Modeli'ne göre gerçekleştirilen öğretimlerin, görme yetersizliğinden etkilenmiş öğrencilerin hiyerarşik olarak üst düzeyde ismi kazanmalarına, öğretim bittikten 7., 14., 21. gün sonra da sürdürmelerine ve genellemelerine etkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın deneklerini yedi-sekiz yaş aralığıdaki görme yetersizliğinden etkilenmiş dört denek oluşturmuştur. Araştırma modeli olarak, tek denekli araştırma modellerinden olan yoklama denemeli denekler arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmada yer verilen kavram öğretimi Doğrudan Öğretim Modeli'ne göre hiyerarşik olarak üst düzeyde isim öğretimi sürecine göre yapılmıştır. Veri toplama sürecinde etkililik, güvenirlik ve sosyal geçerlik olmak üzere üç tür veri toplanmıştır. Etkililik verileri başlama düzeyi, yoklama, genelleme ve izleme oturumlarından oluşmuştur. Elde edilen veriler tüm veri toplama süreci boyunca veri toplama kayıt formlarına kaydedilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler grafiksel analiz (görsel analiz) yardımıyla sunulmuştur. İzleme verilerinde deneklerin becerileri öğretim sona erdikten yedinci, on dördüncü ve yirmi birinci günlerde de sürdürüp sürdürmediği ile birlikte genelleme verilerinde gerçekleştirilen öğretimlerin farklı materyallere genellenebilirliği incelenmiştir. Araştırmada öğretim süreci ile ilgili deneklerin ve ebeveynlerin görüşlerini belirlemek için sosyal geçerlilik verileri alınmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda Doğrudan Öğretim Modeli'ne göre, hiyerarşik olarak üst düzeyde isimlerden meyve öğretiminde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretimlerin ardından, deneklerin öğrendiklerini farklı materyallere genelleyebildikleri görülmüştür. Aynı zamanda yedinci, on dördüncü ve yirmi birinci günlerde öğretimin kalıcılığı devam etmiştir. Elde edilen sosyal geçerlik verileri ile denekler ve ebeveynlerden alınan görüşlere göre öğretimden memnun kalındığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to present the effectiveness of teaching higher order nouns according to the Direct Instruction Model considering students with visual impairment and of permanence and generalizability on seventh, fourteenth and twenty-first days after the end of the instruction. The subjects of the study consist of four subjects aged between seven and eight who are affected by visual impairment. As the research model, multiple probe model between subjects with probe trial was used from the single-subject research models. Concept teaching in the research was carried out according to the Direct Instruction Model with respect to the higher-order noun teaching process. Three types of data were collected in the data collection process, namely effectiveness, reliability and social validity. Effectiveness data consisted of baseline, probe, generalization and monitoring sessions. The obtained data were recorded on the data collection registration forms throughout the entire data collection process. The data obtained in the research were presented through graphical analysis (visual analysis). In the monitoring data, it was examined whether the subjects continued their skills on the seventh, fourteenth and twenty-first days after the end of the instruction, and the generalizability of the instruction to different materials in the generalization data. In the research, social validity data were used to determine the opinions of the subjects and parents about the teaching process. In line with the results obtained from the research, it was concluded that the higher-order noun teaching according to the Direct Instruction Model is effective in teaching fruits. After the instruction, it was observed that the subjects were able to generalize what they learned to different materials. At the same time, the permanence of teaching continued on the seventh, fourteenth and twenty-first days. In the social validity data obtained, it was concluded that the subjects and the parents were also satisfied with the teaching.