Boşluklu betonarme kirişlerin güçlendirilmesinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the strengthening of hollow reinforced concrete beams
  1. Tez No: 991161
  2. Yazar: HADİYE SEMA SAKLAVÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN SÜLEV, DOÇ. DR. OĞUZ DÜĞENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Betonarme kirişlerin tasarım aşamasında öngörülebilen veya öngörülemeyen elektrik veya mekanik tesisat ihtiyaçları için boşluklar bırakılabilmekte veya sonradan mekanik olarak çok farklı ölçü ve ebatta genellikle dairesel ve dikdörtgen boşluklar açılabilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında boşluklu betonarme kirişlerin farklı güçlendirme metodları ile güçlendirilmesinin deneysel olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Kirişler 1/1 ölçekte sık kullanılan ebatlarda ve reel ölçülerde üretilmiştir. Bu çalışmada, gerçek kiriş davranışını yansıtabilmek için ankastre mesnet şartlarında, dört noktalı eğilme yükleme düzeneği kullanılmıştır. 25x60x350 cm ölçülerinde C25 beton ve donatı düzeni birbiri ile aynı B420Ç donatı sınıfında, altı adet betonarme kiriş numunesi üretilmiştir. Numunelerden bir adedi boşluksuz referans olacak şekilde, 5 adedi sonradan karot marifeti ile 30cm çaplı dairesel boşluk açılmak sureti ile boşluklu hale getirilmiştir. Boşluklu kirişlerden bir tanesi boşluklu referans kiriş olarak diğer bir tanesine ise boşluk bölgesine yakın fiziksel olarak eğilme çatlağı formunda kesit hasarı verdirilmesi suretiyle hasarlı numune olarak kabulü yapılmıştır. Hasar verilen boşluklu kiriş ile diğer boşluklu kirişlerden bir tanesi FRP kumaş ile 3 tarafı sargılı biçimde güçlendirilmiş; diğer üç adet boşluklu betonarme kiriş farklı FRP (Fiber Reinforced polymer) uygulamaları kullanılarak güçlendirilmesi yapılarak deneye tabi tutulmuştur. Deney sonuçlarında kiriş elemanların orta bölgelerindeki gövdede açılan boşlukların FRP ile farklı uygulama yöntemleriyle güçlendirildiği taktirde salt eğilme altında kaybettiği dayanım ve sünekliliğinde kaydadeğer bir geri kazanım elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
During the design phase of reinforced concrete (RC) beams, openings may be intentionally provided to accommodate anticipated or unanticipated electrical and mechanical service requirements. Alternatively, circular or rectangular openings of various sizes may be introduced at later stages through mechanical drilling. The objective of this study is to experimentally investigate the strengthening behavior of RC beams with web openings using different fiber-reinforced polymer (FRP) strengthening techniques. All beam specimens were manufactured at full scale (1:1) using commonly adopted practical dimensions. To realistically simulate actual beam behavior, a four-point bending test configuration was employed under fixed-end support conditions. A total of six RC beam specimens with dimensions of 25 × 60 × 350 cm were cast using C25 concrete and identical reinforcement layouts consisting of B420C reinforcing steel. One specimen was produced as a solid reference beam without openings, while five specimens were rendered hollow by introducing a circular web opening with a diameter of 300 mm through core drilling after casting. Among the beams with web openings, one specimen was designated as the hollow reference beam, while another specimen was classified as a damaged beam by intentionally inducing sectional damage in the form of a flexural crack near the opening region. The damaged hollow beam and one additional hollow beam were strengthened using three-sided FRP fabric wrapping. The remaining three hollow RC beams were strengthened using different FRP application configurations and subsequently subjected to experimental testing. The experimental results demonstrated that strengthening the midspan web openings using various FRP techniques resulted in a significant recovery of both load-carrying capacity and ductility that had been lost under pure bending conditions.