A size measurement method for changes in requirements of a microservice based application
Mikroservis tabanlı uygulamaların gereksinim değişiklikleri için büyüklük ölçüm yöntemi
- Tez No: 991162
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR DEMİRÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Mikroservis mimarisiyle geliştirilen yazılım sistemleri, değişen gereksinimlere sürekli olarak uyum sağlamayı gerektirir. Bu değişimlerin büyüklüğünü sistematik ve karşılaştırılabilir bir şekilde ölçmek, efor kestiriminin doğruluğunun arttırılması açısından büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada, mikroservis tabanlı projelerde değişimlerin büyüklüğü ölçmek için iki farklı ölçüm yöntemi üzerinde (olay tabanlı bir ölçüm yöntemi olan MicroM ve işlevsel büyüklük ölçüm yöntemi olan COSMIC), değişim karakteristiğine uygun genişletmeler yapılmıştır. Her iki yöntemle elde edilen büyüklük değerlerine ek olarak, değişimin etki alanını ifade eden etkilenen mevcut gereksinim sayısı da yeni bir parametre olarak modellere dahil edilmiştir. Bu yeni parametrenin, gerçek geliştirme eforunu tahminleme üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma iki endüstriyel proje üzerinde yürütülmüştür. Yöntemin geçerliliğini test etmek amacıyla, daha olgun bir yapıya sahip, kapsamı daha net tanımlanmış ve geliştirici ekibin daha fazla deneyimle yürüttüğü KALT (Project 1) projesi incelenmiştir. Firmanın yıllardır tecrübeli olduğu monolitik mimariden, mikroservis mimarisine ilk geçiş yaptığı projedir. Daha karmaşık yapıda ve daha az deneyimle geliştirilen Tiebra (Project 2) projesi oluşturulan yöntem için bir stres testi olarak tercih edilmiştir. Her iki projede de değişim talepleri MicroM ve COSMIC yöntemleriyle bağımsız olarak ölçülmüş, gerçek geliştirme eforları adam/saat cinsinden toplanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma mikroservis tabanlı yazılım projelerinde değişim büyüklüğünün ölçülmesine yönelik deneysel olarak doğrulanmış bir yöntem sunmaktadır. Olay tabanlı ölçüm ve değişim etki göstergelerinin birleştirilmesinin sağlayabileceği faydalara dair önemli bulgular ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Software systems developed with microservice architectures require continuous adaptation to evolving requirements. To measure these changes more effectively, this study adapts two established measurement methods; MicroM (event-based) and COSMIC (functional size) by extending them with modification-type classification and change-oriented measurement rules. These enhancements align both methods with the characteristics of change requests. In addition, the number of affected initial requirements is incorporated as an impact indicator, enabling a more comprehensive representation of change size. The research was conducted on two industrial projects: KALT (Project 1), a mature and stable system used as the methodological baseline, and Tiebra (Project 2), the company's first large-scale migration from a monolithic architecture to microservices. Each change request in both projects was independently measured with the two methods, and actual effort values were collected in person-hours. Multiple regression analyses were performed to examine the relationships between measured sizes and actual effort. Four regression models were constructed for each method, focusing on total size, event or data movement types, modification types, and the number of affected initial requirements. The results show that integrating the number of affected initial requirements with functional measures improves estimation accuracy, and that MicroM-based models yield lower estimation errors compared to COSMIC-based ones. Overall, the study offers an empirically supported method for evaluating change size in microservice systems and demonstrates how event-based metrics combined with change-impact indicators can enhance measurement precision.