Assessing the impact of self-service technologies on passenger satisfaction at airports
Havalimanlarında self servis teknolojilerinin yolcu memnuniyetine etkisi
  1. Tez No: 991273
  2. Yazar: SYED JAWWAD KHATIB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜZÜN TOLGA İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, havalimanlarında kullanılan kişisel hizmet teknolojilerinin (SST)—self check-in kioskları, self-bag-drop sistemleri, biyometrik uygulamalar ve mobil uygulamalar gibi—yolcu memnuniyeti üzerindeki etkisini incelemektedir. Çalışma, kullanım kolaylığı, hız, güvenilirlik ve genel rahatlık algılarını değerlendirmeyi amaçlayan nicel bir anketi yanıtlayan 80 hava yolcusu ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular, SST'lerin özellikle güvenilir olduklarında ve bekleme sürelerini kısalttıklarında yolcu memnuniyetini önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Ancak teknik aksaklıklar ve yardım ihtiyacı gibi sorunlar bazı kullanıcılar üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Çalışma, havalimanlarının daha kapsayıcı ve verimli bir yolcu deneyimi sağlamak amacıyla SST uygulamalarını açık yönergeler ve kolay erişilebilir insan desteğiyle birlikte sunmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how self-service technologies (SSTs)—including check-in kiosks, self-bag drops, biometric systems, and mobile applications—affect passenger satisfaction at airports. The study was conducted with 80 air passengers who participated in a quantitative survey designed to evaluate perceptions of ease of use, speed, reliability, and overall convenience. Results indicate that SSTs greatly improve passenger satisfaction, especially when they are dependable and shorten wait times. However, some users are negatively affected by issues such as technical difficulties and the need for help. The study recommends that airports combine SST implementation with clear instructions and readily available human support to ensure a more inclusive and efficient passenger experience.