Assessing the role of technology on customer satisfaction: A comprehensive study on Hazrat Shahjalal International Airport
Teknolojinin müşteri memnuniyeti üzerindeki rolü değerlendirilmesi: Hazrat Shahjalal Uluslararası Havalimanı üzerinde kapsamlı bir çalışma
  1. Tez No: 896623
  2. Yazar: S M YUSUF ZAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN KUŞAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Self-servis kiosklar, self-servis bagaj bırakma sistemleri ve akıllı bagaj izleme teknolojileri, check-in ve bagaj taşıma sürelerini azaltarak, zamanında kalkış performansını artırarak ve bagaj kaybı olaylarını azaltarak yolcu deneyimlerini iyileştirmektedir. Bu araştırma, Hazrat Shahjalal Uluslararası Havalimanı'nda bu teknolojilerin kullanıma sunulmasının müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisini araştır maktadır. Teknoloji Kabul Modelini (TAM) kullanan çalışma, yolcuların bu teknolojileri kabul etmelerini ve bu teknolojileri kullanma niyetlerini Hazrat Shahjalal Uluslararası Havalimanı'nda bir anket aracılığıyla analiz etmektedir. Bulgulara göre, teknolojik okuryazarlık, güven, algılanan kullanım kolaylığı ve algılanan kullanışlılık arasında anlamlı pozitif bir ilişki vardır. Bu da memnuniyetin artmasına yol açmaktadır. Bunun yanında analiz sonuçlarına göre cinsiyet, yaş, havaalanı kullanım sıklığı ve seyahatin amacı gibi demografik faktörlerin, teknolojilerin kullanımına yönelik tutum veya niyetler üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Küçük örneklem büyüklüğü ve veri toplama zorlukları gibi sınırlamalara rağmen çalışma, bu teknolojilerin uygulanmasının müşteri memnuniyetini önemli ölçüde artırabileceğini göstermiştir. Havalimanı için pratik öneriler arasında self-servis kiosklar ve bagaj bırakma sistemlerinin kurulması, akıllı bagaj izleme sisteminin yaygınlaştırılması, teknolojik okuryazarlığın artırılması ve sürekli geri bildirim mekanizmalarının kurulması yer almaktadır. Bu yatırımlar yolcu deneyimlerini iyileştirip, operasyonel zorlukları çözebilir ve gelecekteki büyümeyi destekleyebilir. Böylece havalimanının Bangladeş'teki ekonomik ve sosyal kalkınmayı desteklemedeki rolüne katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Self-service kiosks, self-service baggage drop systems, and smart luggage monitoring technologies improve passenger experiences by reducing check-in and baggage handling times, enhancing on-time performance, and lowering lost luggage incidences. This research investigates the impact of such technologies on customer satisfaction at Hazrat Shahjalal International Airport. Using the Technology Acceptance Model(TAM), the study analyzes passengers' acceptance and intention to use these technologies through questionnaire surveys at Hazrat Shahjalal International Airport. The findings reveal a significant positive relationship between technology literacy, trust, perceived ease of use, and perceived usefulness, leading to increased satisfaction. Demographic factors such as gender, age, frequency of airport use, and purpose of the trip were found to have no significant impact on attitudes or intentions towards using the technologies. Despite limitations like small sample size and data collection challenges, the study shows that implementing these technologies can significantly enhance customer satisfaction. Practical recommendations for the airport include installing self-service kiosks and baggage drop systems, deploying smart luggage monitoring, boosting technological literacy, and establishing continuous feedback mechanisms. These advancements can improve passenger experiences, address operational challenges, and support future growth, thereby contributing to the airport's role in fostering economic and social development in Bangladesh.