Ağaçların bazı Laplacian özdeğerlerine göre sınıflandırılması
Classification of trees according to some Laplacian eigenvalues
  1. Tez No: 991286
  2. Yazar: EMRECAN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK MADEN, DR. MASOOD UR REHMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Graf teori, tez içeriğinde daha açıkça bahsedilen birçok uygulama alanında ortaya çıkan gerçek problemlerin modellenmesinde, yaklaşık sonuçlar elde edilmesinde veya çözülmesinde kullanılır. Bu nedenle şuan teorik olarak bulunan tüm matematiksel sonuçlar ilerleyen dönemlerde diğer alanlardaki araştırmacılara hazır bilgi sağlayacaktır. Tez çalışmasının birini bölümünde graf teorinin ortaya çıkışı ve uygulama alanlarında kullanımından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, graf yapısını temel olarak anlamak ve tez içerisinde kullanmak için bazı tanımlamalar verilmiştir. Üçüncü bölümde, tezi çalışmasının ortaya çıkmasında faydalanılan kaynaklara bir giriş yapılmış ve akışa uygun olarak ilerleyen bölümlerde kaynaklar detaylandırılmıştır. Dördünü bölümde, Laplacian enerji için Radenković ve Gutman tarafından verilen $LE(P_n) \leq LE(T_n) \leq LE(S_n)$ problemi bazı özel ağaç aileleri için ispatlanmıştır. Ayrıca tüm ağaçların yarı-Laplacian enerjisi için benzer bir eşitsizlik verilmiştir. Beşinci bölümde, Laplacian matrisin ikinci en küçük özdeğeri olan cebirsel bağlantılılığa göre ağaç yapıları sınıflandırılmıştır. Altıncı bölümde, Laplacian matrisinin dördüncü en küçük özdeğeri 1 olan ağaçlar belirlenmiştir. Son bölümde ise çalışma sonuçları öneriler ile tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Graph theory is employed to model, approximate, or solve practical problems emerging across various application areas, many of which are specifically highlighted within this thesis. Therefore, every mathematical outcome established theoretically today serves as a readily accessible foundation for researchers in diverse disciplines moving forward. The first chapter of the thesis discusses the emergence of graph theory and its use in various application fields.In the second chapter, several definitions are provided to fundamentally understand the graph structure and to facilitate its usage within the thesis.The third chapter offers an introduction to the sources and literature utilized in the development of the thesis, with these resources being detailed in subsequent chapters in accordance with the flow of the study.In the fourth chapter, the problem $LE(P_n) \leq LE(T_n) \leq LE(S_n)$ concerning the Laplacian energy, proposed by Radenković and Gutman, is proven for some specific families of trees. Furthermore, a similar inequality is presented for the quasi-Laplacian energy of all trees.The fifth chapter classifies tree structures based on algebraic connectivity, which is the second smallest eigenvalue of the Laplacian matrix.In the sixth chapter, trees whose fourth smallest eigenvalue of the Laplacian matrix is 1 are determined. Finally, the last chapter discusses the study results along with suggestions for future work.