Postmenopozal kadınlara probe küretaj işlemi öncesi uygulanan duygusal özgürlük tekniğinin ağrı, kaygı ve yaşam bulguları üzerine etkisi
The effect of emotional freedom technique applied before probe curettage on pain, anxiety, and vital signs i̇n postmenopausal women
  1. Tez No: 991293
  2. Yazar: ELİF ELMAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KARATAŞ OKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, postmenopozal kadınlara probe küretaj işlemi öncesi uygulanan duygusal özgürlük tekniğinin (DÖT) ağrı, kaygı ve yaşam bulguları üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü olarak yürütülmüştür. Araştırma, Aralık 2024-Ekim 2025 tarihleri arasında Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Hizmet Binası Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran 124 kadın ile gerçekleştirilmiştir (63 Müdahale,61 Kontrol). Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Visual Analog Skala (VAS), Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ), Subjektif Deneyim Birimi (SUE) Skalası ve yaşam bulguları (kan basıncı, kalp atım hızı, SpO₂) kayıt formu kullanılmıştır. Müdahale grubuna dahil edilen postmenopozal kadınlara işlem öncesi tek oturumdan oluşan DÖT gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunda bulunan postmenopozal kadınlara girişim yapılmamıştır. Veri analizinde tanımlayıcı istatistikler, pearson ki-kare testi, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi ve tekrarlı ölçümlerde varyans analizi kullanılmıştır. Duygusal özgürlük tekniği girişimi sonrası ağrı düzeylerinin farklılık gösterdiği, ikinci, üçüncü ve dördüncü ölçümlerde kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu belirlenmiştir (p<0.05). Duygusal özgürlük tekniği girişimi sonrası müdahale grubundaki kadınların kaygı düzeyleri ve SUE skalası ortalamaları kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük saptanmıştır (p<0.001). Yaşam bulguları incelendiğinde, sistolik kan basıncı ve kalp atım hızı değerlerinin ikinci ve üçüncü ölçümlerinde müdahale grubunun, kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha düşük değerlere sahip olduğu saptanmıştır (p<0.05). Elde edilen sonuçlar, DÖT'ün postmenopozal dönemde probe küretaj öncesinde uygulanabilir, güvenli ve etkili bir nonfarmakolojik yöntem olduğunu göstermektedir. İşlem öncesi kaygı ve öznel sıkıntıyı azaltarak ağrı deneyimini iyileştirdiğini ve bazı fizyolojik göstergelerde düzenleyici bir etki sağladığını göstermektedir. Bu doğrultuda DÖT'ün jinekolojik girişimlerde ebelik bakımına entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled trial to evaluate the effect of the Emotional Freedom Technique (EFT) applied before probe curettage on pain, anxiety, and vital signs in postmenopausal women. The research was carried out between December 2024 and October 2025 with 124 women who presented to the Gynecology and Obstetrics outpatient clinic of the Kahramanmaraş Necip Fazıl City Hospital Women's and Children's Additional Service Building (63 in the intervention group and 61 in the control group). Data were collected using a Personal Information Form, the Visual Analog Scale (VAS), the State Anxiety Inventory (STAI), the Subjective Units of Experience (SUE) Scale, and a vital signs recording form (blood pressure, pulse, and SpO₂). Postmenopausal women in the intervention group received a single-session EFT intervention prior to the procedure, whereas no intervention was applied to the control group. Data analysis included descriptive statistics, Pearson's chi-square test, independent and paired samples t-tests, and repeated measures analysis of variance. Following the EFT intervention, pain levels were found to differ significantly, with significantly lower scores in the intervention group compared to the control group at the second, third, and fourth measurements (p<0.05). Anxiety levels and mean SUE scores in the intervention group were also significantly lower than those of the control group after the intervention (p<0.001). Regarding vital signs, systolic blood pressure and pulse values were significantly lower in the intervention group compared to the control group at the second and third measurements (p<0.05). The results indicate that EFT is a feasible, safe, and effective non-pharmacological method that can be applied before probe curettage in the postmenopausal period. EFT was shown to improve the pain experience by reducing pre-procedural anxiety and subjective distress and to exert a regulatory effect on certain physiological indicators. Accordingly, the integration of EFT into midwifery care during gynecological procedures is recommended.