Tasavvufî gelenekteki yardımlaşma ile Birleşik Krallık'taki charity modelinin mukayesesi
A comparative analysis of charitable aid in the sufi tradition and the charity model in The United Kingdom
  1. Tez No: 991294
  2. Yazar: MERVE NUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET MUSTAFA ÇAKMAKLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, tasavvufî yardımlaşma anlayışı ile Birleşik Krallık'taki“charity”modelini mukayeseli olarak incelemektedir. Tasavvuf ve fütüvvet temelli prensiplerden hareketle, geleneksel tasavvufî yardımlaşma müesseseleri olan vakıf, tekke ve Ahîlik yapılanmaları kurumsal boyutlarıyla ele alınmakta; bu tarihsel mirasın günümüz tasavvufî yardım organizasyonları açısından taşıdığı imkânlar ve kurumsal kapasite unsurları yeniden değerlendirilmektedir. Bununla birlikte Birleşik Krallık'ta“charity”modelinin, özellikle“charity shop”pratiği üzerinden görünürleşen gelir üretme kapasitesi ve modern operasyonel yetkinlikleri analiz edilerek karşılaştırmalı bir değerlendirme zemini oluşturulmaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda çalışma, irfan ahlâkı ve tasavvufî yardım geleneğiyle bütünleşik, sürdürülebilir gelir üretme mekanizmasını kurumsal yapıya entegre eden hibrit bir“hayırsever dükkân”işleyiş modeli önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study comparatively examines the understanding of Sufi charitable aid and the charity model in the United Kingdom. Drawing on principles grounded in Sufism and futuwwa, it analyzes the traditional institutions of Sufi charitable aid—waqf (foundation), Sufi lodges, and the Akhi organization—in institutional terms, and reevaluates the opportunities and elements of institutional capacity that this historical heritage can offer to contemporary Sufi aid organizations. At the same time, it analyzes the UK charity model by focusing on its income-generating capacity and modern operational competencies, which are especially visible through charity shop practice, thereby establishing a comparative basis for evaluation. Based on the findings, the study proposes a hybrid“giftback store”(benevolent store) operating model that integrates a sustainable revenue-generation mechanism into the institutional structure in alignment with Anatolian wisdom and the Sufi charitable aid tradition.