Navigating women's activism in morocco and Türkiye: global and transnational engagement
Fas ve Türkiye'de kadın aktivizmini incelemek: Küresel ve ulusötesi etkileşimler
- Tez No: 991305
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAİKA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu tezin temel amacı, 1975–2004 döneminde Fas ve Türkiye'de kadın aktivizmi, politika savunuculuğu ve hukuki reform süreçlerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu dönem, Birleşmiş Milletler (BM) Kadın On Yılı'nın etkisi ve her iki ülkenin küresel feminist çerçevelerle artan etkileşimi bağlamında ele alınmaktadır. Çalışmanın temel araştırma sorusu, özellikle BM Kadın On Yılı çerçevesinde gelişen küresel ve ulusötesi feminist etkileşimlerin, her iki ülkede kadın hareketleri ve hukuki reform süreçleri üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Hukuki çoğulculuk ve ulusötesi feminizm kuramsal çerçevelerine dayanan çalışma, uluslararası normların farklı ulusal ve yerel bağlamlarda nasıl benimsendiğini ve dönüştürüldüğünü incelemektedir. Analiz, birincil resmi raporlar ve ikincil akademik kaynaklara dayalı karşılaştırmalı ve nitel bir yöntemle yürütülmüştür. Bulgular, her iki ülkede de kadın aktivizmi ve küresel etkileşimler yoluyla önemli hukuki reformlar yapıldığını ortaya koymaktadır. Ancak toplumsal, siyasal ve hukuki engeller, özellikle hukuki çoğulculuk ve yasalar ile gündelik pratikler arasındaki mesafe, kadın haklarının tam anlamıyla kullanımını sınırlandırmaktadır. Tez, gelecekte anlamlı bir ilerlemenin, daha kapsayıcı ve yerel dinamiklere duyarlı savunuculuk biçimlerinin geliştirilmesi ve sesi yeterince duyulmayan kadın deneyimlerini merkeze alan araştırmaların artırılmasına bağlı olduğunun altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
The principal objective of this thesis is to comparatively examine women's activism, policy advocacy, and legal reform in Morocco and Türkiye from 1975 to 2004, a period deeply influenced by the United Nations (UN) Decade for Women and the increasing engagement of both countries with global feminist frameworks. The central research question explores how global and transnational feminist engagements, particularly those initiated by the United Nations Decade for Women, shaped strategies, outcomes, and challenges in women's movements and legal reforms in both countries. By drawing on the dual frameworks of legal pluralism and transnational feminism, the study analyzes how international norms were received, adapted, and negotiated within distinct national and local contexts. The analysis is based on both primary official reports and secondary academic sources and employs a comparative, qualitative methodology to trace similarities and differences in policy outcomes, advocacy strategies, and the ongoing challenges of legal implementation. The findings indicate that, while both countries achieved significant legal reforms through women's activism and global engagement, the full realization of women's rights remains hindered by persistent social, political, and legal obstacles, including the complexities of legal pluralism and the gap between statutory change and lived realities. The thesis concludes that future progress requires more inclusive and locally attuned advocacy, as well as further research that centers grassroots and marginalized voices.