Mobil tabanlı 3B tarama uygulamalarının geometrik doğruluk analizi ve karşılaştırılması
Geometric accuracy analysis and comparison of mobile-based 3D scanning applications
  1. Tez No: 991356
  2. Yazar: AZİZE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTALMIŞ GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, akıllı telefon tabanlı mobil 3B tarama uygulamalarının geometrik doğruluklarının nicel olarak değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Fotogrametri ve LiDAR temelli mobil tarama yaklaşımları yaygınlaşmış olsa da, mühendislik uygulamalarında doğruluklarının sistematik biçimde incelenmesine ihtiyaç vardır. Bu kapsamda tez, geometrik açıdan farklı özelliklere sahip beş nesne üzerinde üç mobil uygulamayı (Magiscan, Scaniverse ve 3D Scanner App) karşılaştırmaktadır. Veriler kontrollü iç mekânda elde edilmiş; modeller STL formatında dışa aktarılarak Geomagic Wrap yazılımında yüzey temizleme, delik doldurma, mesh iyileştirme, hizalama ve ölçek doğrulama işlemlerine tabi tutulmuştur. Geometrik doğruluk değerlendirmeleri Geomagic Qualify yazılımında ICP tabanlı hizalama, 3B yüzey sapma haritaları, RMS ve ortalama sapma değerleri ile yürütülmüştür. Ayrıca karakteristik nokta ölçümleri, kenar uzunlukları ve XY, XZ ve YZ düzlemlerine ait kesit yoğunlukları kullanılarak istatistiksel analizler yapılmıştır. Normallik ve varyans homojenliği testlerinden sonra uygun durumlarda ANOVA, diğer durumlarda ise Kruskal–Wallis analizleri uygulanmıştır. Bulgular, doğruluk performanslarının nesnenin geometrik yapısına göre değiştiğini göstermektedir. LiDAR tabanlı uygulamalar özellikle dönel ve karmaşık yüzeylerde daha düşük sapma değerleri üretirken, fotogrametri temelli yöntemlerde kenar yumuşaması daha belirgindir. Tez, mobil taramanın pratik veri üretim potansiyelini ve çeşitli uygulama alanlarında etkili biçimde kullanılabilirliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to quantitatively evaluate the geometric accuracy of smartphone-based mobile 3D scanning applications. While photogrammetry and LiDAR-based mobile scanning approaches have become widespread, there is a need for a systematic investigation of their accuracy in engineering applications. In this context, the thesis compares three mobile applications (Magiscan, Scaniverse, and 3D Scanner App) on five objects with geometrically diverse properties. Data were acquired in a controlled indoor environment; models were exported in STL format and subjected to surface cleaning, hole filling, mesh refinement, alignment, and scale verification processes in Geomagic Wrap. Geometric accuracy assessments were conducted using ICP-based alignment, 3D surface deviation maps, and RMS and mean deviation values in Geomagic Qualify. Statistical analyses were also conducted using characteristic point measurements, edge lengths, and cross-sectional densities in the XY, XZ, and YZ planes. After normality and homogeneity of variance tests, ANOVA was applied where appropriate, and Kruskal–Wallis analysis was applied otherwise. The findings indicate that accuracy performance varies depending on the object's geometry. LiDAR-based applications produce lower deviation values, particularly on rotational and complex surfaces, while photogrammetry-based methods exhibit more pronounced antialiasing. The thesis demonstrates the practical data generation potential of mobile scanning and its effective usability in various application areas.