Kısıntılı sulama şartlarında topraksız kültür ortamında farklı anaçlar üzerine aşılı Spil Karası sofralık üzüm çeşidinin fizyolojik ve vejetatif gelişmesine kaolin ve deniz yosunu (Ascophyllum nodosum) uygulamalarının etkileri
Effects of kaolin and seaweed (Ascophyllum nodosum) applications on the physiological and vegetative development of Spil Karası table grape cultivar grafted on different rootstocks in a soilless culture under deficit irrigation conditions
- Tez No: 991376
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SABIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Sanayi devrimiyle birlikte hızla artmaya başlayan sera gazları, küresel ısınmayı tetikleyerek yeryüzünün ikliminde önemli bir sorun haline gelen değişimlere neden olmuştur. Bu değişimler dünyanın birçok bölgesinde farklı düzeylerde etkiler göstermiş ve diğer tarım kollarında olduğu gibi bağcılığı da etkilemiştir. Özellikle azalan yağış miktarı ve değişen yağış dağılımının bağcılığı birçok yönden etkileyeceği öngörülmektedir. Dünya bağ bölgelerinin genel olarak kurak ekolojilerde olması sebebiyle özellikle kurak ve yarı kurak tarım alanlarında, asmalarda verimliliği sınırlandıran başlıca faktörün su olduğu bildirilmektedir. Bu olumsuzlukları azaltmak amacıyla araştırmacılar, son yıllarda özellikle kuraklığın etkilerini hafifletmek için uygun bir çözüm bulmaya odaklanmışlardır. Bu amaçla, bu çalışmada tam ve kısıntılı sulama şartlarında, farklı anaçlara aşılı (1103 P, 5 BB ve 41 B) ve kendi kökü üzerinde yetiştirilen 'Spil Karası' üzüm çeşidinin kaolin ve deniz yosunu uygulamalarına fizyolojik ve vejetatif tepkileri araştırılmıştır. Çevre faktörlerinin etkilerini sınırlandırmak ve uygulamaların etkilerini daha doğru anlayabilmek amacıyla çalışma topraksız kültür ortamında (eşit hacimde torf ve perlit karışımı) örtü altı koşullarında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen fizyolojik bulgulara göre, kısıntılı sulama ortamındaki aşılı ve aşısız asmalarda klorofil değerleri, yaprak oransal su içeriği ve stoma iletkenliği azalırken, yaprak sıcaklığı, malondialdehit miktarı ve hücre membran geçirgenliği artmıştır. Vejetatif parametreler dikkate alındığında ise, yaprak sayısı, alanı, yaş ve kuru ağırlıkları ile sürgün uzunluğu, sürgün çapı ve odunsu sürgün uzunluğunun kısıntılı sulama ortamında tüm asmalarda azaldığı belirlenmiştir. Kısıntılı sulama şartlarına kaolin ve deniz yosunu uygulamalarının birkaç istisna dışında asmalarda fotosentez verimliliğinde, fizyolojik sürecin daha iyi yönetilmesinde ve dolayısıyla asmalarda stresin etkisinin azaltılmasında olumlu etkiler gösterdiği anlaşılmıştır. Tüm parametrelerde kaolin ve deniz yosununun asmalarda fotosentetik verimliliği arttırmış ve asma fizyolojisi ile vejetatif gelişimini olumlu etkilemiştir. Çalışmada kullanılan anaçlar arasında, 1103 P anacının en iyi fizyolojik ve vejetatif performans gösteren anaç olduğu ve kurak şartlarda önerilebileceği anlaşılmıştır. Bunun dışında genel olarak en iyi sonuçlar sırasıyla aşısız asmalarda, 41 B ve 5 BB anacına aşılı asmalarda görülmüştür. Bu araştırmada, tam ve kısıntılı sulama ortamlarında 1103 P anacının, üzerine aşılı olan 'Spil Karası' üzüm çeşidinin genel özelliklerini belirgin şekilde olumlu etkilediği belirlenmiştir. Kaolin ve deniz yosununun tam ve kısıntılı sulama ortamlarında anaçlara bağlı olarak değişmekle birlikte benzer oranlarda olumlu sonuçlar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Greenhouse gases, which began to increase rapidly with the industrial revolution, triggered global warming, causing changes in the earth's climate that have become a global problem. These changes have had effects at different levels in many parts of the world and have affected viticulture as well as other branches of agriculture. It is predicted that especially the decreasing amount of precipitation and changing precipitation distribution will affect viticulture in many ways. Since the world's vineyard regions are generally in arid ecologies, it is reported that water is the main factor limiting productivity in vines, especially in arid and semi-arid agricultural areas. In order to reduce these negativities, researchers have focused on finding a suitable solution to alleviate the effects of drought in recent years. For this purpose, the physiological and vegetative responses of the 'Spil Karasi' grape cultivar, grafted to different rootstocks (1103 P, 5 BB and 41 B) and grown on its own root, under full and limited irrigation conditions, to kaolin and seaweed applications were investigated. In order to limit the effects of environmental factors and to understand the effects of the applications more accurately, the study was carried out in a soilless culture environment (equal volume of peat and perlite mixture) under greenhouse conditions. According to the physiological findings obtained, chlorophyll values, leaf relative water content and stomatal conductance decreased, while leaf temperature, malondialdehyde amount and cell membrane permeability increased in grafted and ungrafted grapevines in the restricted irrigation environment. Considering the vegetative parameters, it was determined that the number of leaves, area, fresh and dry weights, shoot length, shoot diameter and woody shoot length decreased in all vines in the limited irrigation environment. It has been understood that kaolin and seaweed applications under limited irrigation conditions, with some exceptions, have positive effects on efficient photosynthesis in vines, better management of the physiological process and therefore reducing the effect of stress on vines. In all parameters, kaolin and seaweed increased the photosynthetic efficiency in grapevines and positively affected grapevine physiology and vegetative development.