Farklı tür kümes hayvanı yumurtalarının akından elde edilen protein hidrolizatlarının ade inhibitör aktivitesi, antioksidan ve bazı fonksiyonel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of ace inhibitory activity, antioxidant and some functional properties of protein hydrolysates obtained from different kinds of poultry egg whites
  1. Tez No: 991377
  2. Yazar: BÜŞRA NUR GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada alkalaz enzimi ile hazırlanan farklı tür kümes hayvanları (tavuk, bıldırcın, ördek, hindi, kaz) yumurta akı hidrolizatlarının; kuru madde ve protein içeriği, hidroliz derecesi (%), köpürme ve emülsiyon özellikleri, antioksidan özellikleri (ABTS ve DPPH radikal süpürme aktiviteleri) araştırılmıştır. Ayrıca in vitro Anjiyotensin I-Dönüştürücü Enzim (ADE) enzim inhibisyon etkisi ve Lipoksigenaz (LOX) enzim inhibisyon etkileri incelenmiştir. Bunlara ek olarak, hidrolizatların termal özelliklerinin belirlenmesi için Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC), yapısal değişimlerinin incelenmesi için Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ve yüzey morfolojisinin gözlemlenmesi için Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) analizleri gerçekleştirilmiştir. Hidrolizat gruplarının protein miktarı (18.72-19.66 mg/mL) kontrol gruplarına (8.34- 13.88 mg/mL) kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Hidroliz derecesi, enzim hidrolizi ile artmıştır. Yumurta türlerinde hidrolizasyon işleminin, DPPH radikal süpürme aktivitesi üzerine önemli şekilde etkisi olmuştur (p<0.01). En yüksek DPPH radikal süpürme aktivitesini kaz yumurta akı hidrolizatı (%78.22) sergilemiştir. Tüm örneklerin ABTS radikal süpürme kapasitesi ise %21.20-87.54 aralığında belirlenmiş olup en yüksek radikal süpürme kapasitesi tavuk yumurta akı hidrolizatına (%87.54) aittir. Hidrolizasyon işlemi ile ADE enzim ve LOX enzim inhibisyon aktiviteleri artmıştır (p<0.01). Tavuk yumurta akı hidrolizatı, diğer tüm hidrolizatlar arasında en yüksek ADE inhibisyon etkisi (%68.64) gösterirken kaz yumurta akı hidrolizatının ise en yüksek (%72.96) LOX enzim inhibisyonuna sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the dry matter and protein content, degree of hydrolysis (%), foaming and emulsion properties, and antioxidant properties (ABTS and DPPH radical scavenging activities) of different of types poultry (chicken, quail, duck, turkey, and goose) egg white hydrolysates prepared with alkalase enzyme were investigated. Furthermore, in vitro Angiotensin I-Converting Enzyme (ACE) and Lipoxygenase (LOX) enzyme inhibitory effects were investigated. Additionally, Differential Scanning Calorimetry (DSC) analyses were performed to determine the thermal properties of the hydrolysates, Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) to investigate structural changes, and Scanning Electron Microscopy (SEM) to observe surface morphology. The protein amount of the hydrolysate groups (18.72-19.66 mg/mL) was found to be higher compared to the control groups (8.34- 13.88 mg/mL). The degree of hydrolysis increased with enzyme hydrolysis. In egg species, the hydrolyzation process had a significant effect on DPPH radical scavenging activity (p<0.01). Goose egg white hydrolysate exhibited the highest DPPH radical scavenging activity (78.22%). ABTS radical scavenging capacity of all samples was determined between 21.20-87.54% and the highest radical scavenging capacity belonged to chicken egg white hydrolysate (87.54%). ADE enzyme and LOX enzyme inhibition activities increased with the hydrolyzation process (p<0.01). Among all hydrolysates, chicken egg white hydrolysate exhibited the highest ACE inhibitory activity (68.64%), whereas goose egg white hydrolysate was found to have the highest LOX enzyme inhibitory activity (72.96%).