Salisilik asit uygulamalarının topraksız kültürde kısıntılı sulama şartlarında cardinal ve victoria asmalarının fizyolojisi ve gelişimine etkileri
Effects of salicylic acid applications on the physiology and development of cardinal and victoria grapevines under deficit irrigation conditions in soilless culture
  1. Tez No: 991378
  2. Yazar: MAHMUD ALLAHVERDIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SABIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Artan çevresel stres faktörlerinin etkisi altında dünya nüfusunun sürdürülebilir nitelikte beslenebilmesi için, bitki gelişimini olumsuz etkileyen çeşitli stres faktörlerinin yönetimi ve bitkinin bu olumsuz şartlardan etkilenmesini en aza indirmeye yönelik çalışmalar önem arz etmektedir. Bu kapsamda salisilik asit (SA), bitkilerde çeşitli abiyotik ve biyotik streslerle mücadelede rol oynayan önemli bir moleküldür. Farklı bitki türlerinde SA uygulamalarının bitkileri çeşitli stres faktörlerine karşı korumada olumlu sonuçlar alınmıştır. Literatür bulgularına göre, bağcılıkta SA uygulamasının oldukça sınırlı sayıda olduğu görülmektedir. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Bağ Yetiştirme ve Islahı Anabilim Dalı'na ait cam serada yürütülen bu çalışma kapsamında, Rupestris du Lot anacına aşılı 'Cardinal' ve 'Victoria' sofralık üzüm çeşidinin tam sulama (TS; tarla kapasitesi) ve kısıntılı sulama (KS; tarla kapasitesinin %50'si) şartlarında yapraktan SA uygulamalarına verdiği fizyolojik ve vejetatif tepkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada eşit miktarlarda ponza ve perlit içeren katı hacimli topraksız kültür ortamında yetiştirilen asmalar kullanılmıştır. SA uygulamaları, cam sera ortamında gün ortası sıcaklığının 40 °C'ye ulaştığı ve sürgün uzunluğunun yaklaşık 40 cm olduğu yaz başlarından itibaren bir ay ara ile üç defa yapraktan 0.5 mM yoğunluğunda uygulanmıştır. KS koşulları, asmalarda yaprak oransal su içeriği ve stoma iletkenliğinde azalma; bitkilerde fizyolojik stres maddelerinden malondialdehit ve elektrolit sızıntı değerlerinde ise artışlara neden olmuştur. KS, asmaların vejetatif gelişme özelliklerini de önemli oranda olumsuz etkilemiştir. Diğer taraftan, yapraktan uygulanan SA, özellikle KS şartlarında asmaların fizyolojik aktiviteleri ile vejetatif gelişiminde önemli artışlar sağlamıştır. Bu nedenle yapraktan SA uygulamaları, iklim değişikliğinin etkisinde artan kuraklık şartlarında sürdürülebilir bağcılık için önerilebilecek bir kültürel uygulama olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Under the increasing pressure of environmental stress factors, ensuring sustainable nutrition for the world's population critically depends on managing the various stressors that adversely affect plant growth and on developing strategies to minimize the impact of these unfavorable conditions on plants. In this context, salicylic acid (SA) is an important molecule that plays a role in mitigating a range of abiotic and biotic stresses in plants. Applications of SA in different plant species have yielded positive outcomes in protecting plants against various stress factors. However, in grape production, studies on the use of SA remain rather limited. In this study, conducted in the glasshouse belonging to Selçuk University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture, Division of Grape Growing and Breeding, the physiological and vegetative responses of 'Cardinal' and 'Victoria' table grapes grafted on Rupestris du Lot rootstock to leaf SA treatments under the full irrigation (FI; field capacity) and deficit irrigation (DI; 50% of field capacity) conditions were investigated. In the study, the vines grown in soilless culture containing pomza and perlite in equal amounts were used. Foliar SA at 0.5 mM concentration was applied to vines three times with one month interval when the interior temperature reached 40 °C and the shoots were around 40 cm long in the early summer period. DI conditions led to decreases in leaf relative water content and stomatal conductance; while it increased the malondialdehyde and electrolyte leakage, the physiological stress substances. Furthermore, DI had significant adverse effects on the vegetative developments of the vines. On the other hand, foliar SA treatments, under DI condition with the particular interest, provided remarkable increase in physiological activities and vegetative developments of the vines. Therefore, foliar SA applications could be recommended for a sustainable viticulture under the increasing effects of drought conditions exacerbated by the climate change.