Optimal software release times under imperfect debugging
- Tez No: 9914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZEKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Yazılımların kullanıma sunuş sürelerinin eniyileme ortamında belirlenmesi yazılım sanayini ilgilendiren konuların önde gelenlerinden biridir. Yazılımın güve nilirliğini yükseltmek amacıyla deneme süresinin uzatılması ile yazılımın toplam maliyetini düşürmek amacıyla yazılımın kullanıma sunuluşu arasında bir ö dünleşim (tradeoff) vardır. Yazılım firmalarının amacı sözkonusu ödünleşime yazılımın toplam maliyetinin beklenen değerini enazlayarak bir çözüm bulmaktır. Bu çalışmada yazılımların eniyi kullanıma sunuş sürelerinin belirlenmesi için toplam maliyetin beklenen değerinin enazlanmasma dayalı genel bir dinamik programlama yöntemi önerilmiştir. Ayrıca, deneme ve geçerlilik sınaması yöntemlerine genel bir bakış ile birlikte, varolan yazılım güvenilirlik modelleri ve kullanıma sunuş için eniyileme modelleri üzerine ayrıntılı bir literatür taraması da sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The determination of the optimal release time of software systems is one of the major concerns of the software industry. There is a tradeoff between testing the software system further to increase its reliability, and releasing it to decrease the total cost of the software. The aim of each software company is to settle this tradeoff by minimizing the expected total cost of the software. This study presents a general dynamic procedure for the determination of the optimal release time of software systems based on the expected total cost criterion. Moreover, a detailed literature survey on the existing software reliability mod els and optimal release time models is also presented together with an overview of the testing and validation techniques.