İmar mevzuatına aykırı yapı satışında hukuki ayıp
Legal defect in the sale of buildings contrary to zoning regulations
- Tez No: 991434
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLŞAD KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
Özet
3194 sayılı İmar Kanunu:“Belediye ve mücavir alan sınırları içinde ve dışında kalan yerlerde yapılacak planlar ile inşa edilecek resmi ve özel bütün yapılar bu Kanun hükümlerine tabidir.”hükmünü içermektedir. O halde anılan Kanun'un yapılaşmaya ilişkin kuralları ve bu kurallara aykırılığın sonuçları Danıştay kararları ışığında, sözleşmeler ve mülkiyet hukuku alanları ile ilgilenen tüm hukukçular tarafından bilinmelidir. Bu noktada özellikle iktisadi hayatın en vazgeçilmez ve en temel sözleşme biçimi olan satış sözleşmesi özelinde imar mevzuatına aykırı bir yapının satıma konu olması halinin incelenmesine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çalışmada, bir yapının imar mevzuatına aykırı olduğu halde satış sözleşmesine konu olması halinde satıcının ayıptan sorumluluğunun bulunup bulunmadığının en sık rastlanılabilecek örnekler üzerinden ortaya konulması amaçlanmakta ve son olarak temel sorunların uyuşmazlık çıkmadan çözülebilmesi için öneri sunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Zoning Law No. 3194 provides that“All plans to be made and all public and private constructions to be erected within or outside the boundaries of municipalities and adjacent areas shall be subject to the provisions of this Law.”Accordingly, the rules of the said Law concerning construction, as well as the legal consequences of non-compliance with those rules, must be known by all jurists dealing with contract and property law, particularly in light of the case law of the Council of State. At this point, it becomes necessary to examine, with specific reference to the contract of sale — the most indispensable and fundamental type of contract in economic life — the situation where a building that contravenes zoning regulations is made the subject of a sale. This study aims to determine, through the most common examples, whether the seller is liable for defects when the object of sale is a building that violates zoning law, and finally seeks to put forward proposals to resolve the principal problems before disputes arise.