Kripto varlıklar bağlamında ceza hukuku sorumluluğu
Criminal liability in the context of crypto assets
- Tez No: 991436
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU BAYTEMİR KONTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
Özet
Kripto varlık, blokzincir teknolojisi üzerine inşa edilen, dijital ortamda varlık gösteren ve kriptografiyle güvenliği sağlanan dijital verileri ifade etmektedir. Blokzincir teknolojisinin sağladığı merkeziyetsizlik, hızlı transfer imkânı ve coğrafi sınır tanımayan yapısı, kripto varlıkların cazibesini artırırken aynı zamanda hukuka aykırı faaliyetlerde kullanım riskini de beraberinde getirmiştir. Nitekim kripto varlıklar, son yıllarda hem ulusal hem de uluslararası alanda hırsızlık, dolandırıcılık, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama ve terörizmin finansmanı gibi suçlarla bağlantılı olarak gündeme gelmektedir. Bu sebeple kripto varlıklar ile ilgili bir ceza hukuku sorumluluğu ortaya çıktığında hukuk sistemimizde nasıl bir değerlendirme yapılması gerektiği hususu önem kazanmıştır. Çalışmamızda kripto varlıkların ortaya çıkışı ve teknik yapısının yanı sıra hukuki nitelendirilme sorunu, devletlerin ve uluslararası kuruluşların kripto varlıkları ele alış biçimleri ve kripto varlıklar hakkında öne çıkan suç tiplerinin ceza hukuku sorumluluğu bağlamında değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
A crypto-asset refers to digital data that is built upon blockchain technology, exists in a digital environment, and whose security is ensured through cryptography. The decentralization enabled by blockchain technology, together with its capacity for rapid transfers and its borderless nature, has increased the attractiveness of crypto-assets, while simultaneously creating the risk of their use in unlawful activities. Indeed, in recent years, crypto-assets have come to the forefront in connection with offences such as theft, fraud, money laundering, and the financing of terrorism, both at the national and international level. Consequently, when a matter of criminal liability concerning crypto-assets arises, the question of how such issues should be assessed within our legal system gains importance. In this study, beyond examining the emergence and technical structure of crypto-assets, particular emphasis has been placed on the problem of their legal characterization, the approaches adopted by states and international organizations, and the evaluation of prominent offence types in the context of criminal liability.