Athene noctua peletlerinden küçük memeli faunasının taksonomik ve ekolojik değerlendirmesi
Taxonomik and ecological assessment of small mammal fauna from Athene noctua pellets
- Tez No: 991437
- Danışmanlar: PROF. DR. OKŞAN BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Biyoloji, Zooloji, Anthropology, Biology, Zoology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Antropoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Aksalur bölgesindeki küçük memeli faunasının belirlenmesi amacıyla baykuş peletlerinin morfolojik analizine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. İncelenen peletlerden elde edilen kemik materyalleri değerlendirilmiş ve bölgede özellikle Microtus guentheri'nin en yaygın tür olduğu, buna karşılık Pipistrellus pipistrellus'un en az tespit edilen türlerden biri olduğu belirlenmiştir. Türlere ait kafatası, diş ve iskelet yapılarına yönelik ayrıntılı incelemeler, tanımlamaların doğrulanmasına katkı sağlayabilecek niteliktedir. Elde edilen tür dağılımının, bölgenin yarı kurak habitat yapısı ve çevresel koşullarıyla uyumlu olduğu değerlendirilmektedir. Baykuşların beslenme tercihleri üzerinden gözlemlenen mevsimsel farklılıkların, av popülasyonlarındaki doğal değişimlerle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Tespit edilen morfolojik varyasyonlar ise bölgedeki küçük memelilerin çevresel stres faktörlerine karşı geliştirdiği adaptasyonların anlaşılmasına yardımcı olabilecek veriler sunmaktadır. Pelet analizlerinden elde edilen bulguların, hem güncel ekolojik yapı hem de küçük memelilerin geçmiş dağılımlarına ilişkin yorumların desteklenmesi açısından önem taşıdığı değerlendirilmektedir. Bu bağlamda çalışma, Aksalur bölgesinin küçük memeli çeşitliliğinin ortaya konulmasına yönelik kapsamlı bir değerlendirme sağlaması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify the small mammal fauna of the Aksalur region through the morphological analysis of owl pellets. The skeletal remains obtained from the examined pellets were evaluated, and it was determined that Microtus guentheri was the most common species in the area, whereas Pipistrellus pipistrellus was among the least detected species. Detailed examinations of cranial, dental, and skeletal structures of the identified taxa provide data that may support accurate species identification. The distribution of species obtained in this study appears to be consistent with the region's semi-arid habitat structure and environmental characteristics. Seasonal variations observed in the feeding preferences of owls are thought to be related to natural fluctuations in prey populations. The recorded morphological variations offer insights that may contribute to understanding the adaptive responses of small mammals to environmental stress factors. The findings derived from pellet analyses are considered valuable for evaluating both the current ecological framework and the historical distribution patterns of small mammals. In this context, the study is thought to provide a comprehensive assessment of the small mammal diversity in the Aksalur region.