Nano-Y₂O₃ takviyeli ODS çeliklerinin toz metalurjisi ile üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of nano-Y₂O₃ reinforced ods steels via powder metallurgy
  1. Tez No: 991459
  2. Yazar: FURKAN ŞAFAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ACARER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, demir esaslı Y₂O₃ (itriyum oksit) takviyeli nanokompozit malzemelerin mekanik alaşımlama yöntemiyle üretilmesi ve karakterizasyonunu amaçlamaktadır. Malzeme bilimi ve mühendisliğinin tarihsel gelişimi üzerinden başlayan giriş bölümünde, özellikle kompozit malzemeler, metal matrisli kompozitler (MMK) ve oksit dağılımlı güçlendirilmiş (ODS) çelikler gibi ileri malzemelerin önemi vurgulanmıştır. Kompozitlerin gelişen sanayi ve teknolojiye cevap verme yetenekleri, dayanım ve yüksek sıcaklık uygulamalarındaki avantajları üzerinden ele alınmıştır. Özellikle demir matrisli kompozitler ve Y₂O₃ gibi seramik parçacıklarla güçlendirilmiş nanokompozitlerin, nükleer enerji ve yüksek performans gerektiren uygulamalarda kullanılabilirliği tartışılmıştır. Tezin deneysel kısmında, mekanik alaşımlama yöntemiyle toz üretimi gerçekleştirilmiş, ardından soğuk presleme ve sinterleme işlemleri uygulanmıştır. Malzemeler farklı oranlarda (%1 / %3 / %5) Y₂O₃ katkısı ile ve farklı öğütme sürelerinde (1,4, 8 ve 24 saat) hazırlanmıştır. Hazırlanan numunelerin mikroyapısal özellikleri SEM (taramalı elektron mikroskobu) ve EDX (enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi) ile analiz edilmiş; faz yapıları ise XRD (X-ışını difraksiyonu) kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada kullanılan cihazlar, parametreler ve işlem koşulları ayrıntılı şekilde tablolarla sunulmuştur. Nihai hedef, Y₂O₃ takviyesinin mikro yapı üzerindeki etkisini ortaya koyarak, yüksek performanslı demir esaslı nanokompozitlerin üretiminde uygun parametreleri belirlemektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to produce and characterize iron-based, Y₂O₃ (yttrium oxide) reinforced nanocomposite materials using the mechanical alloying method. In the introduction, which begins with the historical development of materials science and engineering, the importance of advanced materials—specifically composite materials, metal matrix composites (MMCs), and oxide dispersion-strengthened (ODS) steels—is emphasized.The capability of composites to meet the demands of evolving industry and technology is discussed through their advantages in strength and high-temperature applications. In particular, the usability of iron-matrix composites and nanocomposites reinforced with ceramic particles such as Y₂O₃in nuclear energy and other high-performance applications is evaluated.