Yüksek sıcaklık uygulamaları için oksit dispersiyon sertleştirmeli alüminyum matrisli nano kompozitlerin üretimi
Production of oxide dispersion strenghtened aluminium matrix nano composites for elevated temperature applications
- Tez No: 453583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN KOVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, ticari saflıktaki alüminyumun yüksek sıcaklık mukavemetini artırmak hedeflenmiştir. Bu amaçla karıştırmalı döküm yöntemiyle ergimiş alüminyum içerisine, ağırlıkça %0,5, %1 ve %2 nano-Y2O3 dispersiyonlar ilave edilmiştir. Üretilen alaşımların yüksek sıcaklık çekme davranışı oda sıcaklığından 250°C'ye kadar incelenmiştir. Çekme testleri sonucunda, artan sıcaklıkla birlikte Y2O3 takviyeli alüminyum alaşımlarının tümünün akma dayanımının arttığı gözlemlenmiştir. 125°C ve 250°C'de en yüksek akma dayanımına ağırlıkça %0,5 Y2O3 içeren alaşımların sahip olduğu tespit edilmiştir. Üretilen Y2O3 takviyeli alaşımların çekme dayanımı ise oda sıcaklığında takviyesiz alüminyuma göre düşük iken, 250°C'de tüm Y2O3/Al alaşımlarının çekme dayanımında saf alüminyuma göre az da olsa bir artış elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Alüminyum, Y2O3, karıştırmalı döküm, yüksek sıcaklık çekme deneyi
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to increase elevated temperature strength of commercially pure aluminium. In this purpose, 0.5wt.%, 1wt.% and 2wt.% nano-Y2O3 dispersions were added to molten aluminium by stir casting method. Elevated temperature tensile behaviour of produced alloys was investigated from room temperature up to 250 °C. Tensile test observations revealed that the yield strength of all Y2O3/Al alloys increased with increasing temperature. The highest value of yield strength at 125°C and 250°C was observed with 0.5wt.% Y2O3 reinforcement. While the ultimate tensile strength of alloys at room temperature was lower than the pure aluminium, it was observed that the ultimate strength of all Y2O3/Al alloys at 250°C was slightly higher than pure aluminium. KEYWORDS: Aluminium, Y2O3, stir casting, elevated temperature tensile test