Anti moda yaklaşımının giysi tasarımında yenilik olanakları
The potential for innovation in clothing design through an anti-fashion approach
- Tez No: 991460
- Danışmanlar: DOÇ. VİLDAN TOK DERECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, küresel moda endüstrisinin günümüzde karşı karşıya kaldığı sürdürülebilirlik krizi, etik sorunlar ve aşırı tüketim döngüleri ekseninde, geleneksel moda paradigmalarına eleştirel bir alternatif olarak yükselen“anti-moda”yaklaşımını ve bu yaklaşımın giysi tasarımındaki yenilikçi olanaklarını incelemektedir. Hızlı moda (fast fashion) pratiklerinin yarattığı çevresel tahribat ve standartlaşma eğilimine karşı bir direnç odağı olarak konumlanan anti-moda; bireyselliği, zamansızlığı ve kalıcılığı savunan sistemli bir tasarım felsefesi olarak ele alınmaktadır. Tez kapsamında, anti-moda kavramının tarihsel evrimi, postmodernizm ile olan kuramsal etkileşimi ve“yavaş moda”(slow fashion) ile“etik moda”disiplinleriyle kesişim noktaları derinlemesine analiz edilmiştir. Özellikle 1980'li yıllarda Rei Kawakubo ve Yohji Yamamoto gibi Japon tasarımcıların Batı'nın idealize edilmiş güzellik normlarına ve mükemmeliyetçi estetiğine karşı geliştirdikleri“yoksulluk estetiği”,“dekonstrüksiyon”(yapısöküm) ve“çirkin moda”gibi kavramsal yaklaşımlar, tezin teorik temelini oluşturmaktadır. Araştırma, nitel ve nicel yöntemler ışığında literatür taraması ve giysi tasarımı örneklerinin analizine dayanmaktadır. Çalışmada; ileri dönüşüm (upcycling), sıfır atık tasarımı ve onarım kültürü gibi sürdürülebilir tasarım stratejilerinin anti-moda perspektifiyle nasıl entegre edilebileceği, somut uygulama örnekleri üzerinden gösterilmektedir. Sonuç olarak bu tez, anti-modanın salt bir karşı kültür hareketi değil, aynı zamanda giysi tasarımında teknoloji ile zanaatın kalıcılığa hizmet ettiği, sosyal ve çevresel sorumlulukları kapsayan yeni bir inovasyon paradigması sunduğunu ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the 'anti-fashion' approach, which has emerged as a critical alternative to traditional fashion paradigms, within the context of the sustainability crisis, ethical issues, and excessive consumption cycles currently facing the global fashion industry. It also explores the innovative possibilities this approach offers in clothing design. Positioned as a resistance to the environmental damage and standardisation tendencies created by fast fashion practices, anti-fashion is approached as a systematic design philosophy that advocates individuality, timelessness, and durability. Within the scope of the thesis, the historical evolution of the anti-fashion concept, its theoretical interaction with postmodernism, and its intersections with the disciplines of 'slow fashion' and 'ethical fashion' are analysed in depth. Conceptual approaches such as the 'aesthetics of poverty,' 'deconstruction,' and 'ugly fashion,' developed by Japanese designers such as Rei Kawakubo and Yohji Yamamoto in the 1980s in opposition to the West's idealised beauty norms and perfectionist aesthetics, form the theoretical basis of the thesis. The research is based on a literature review and analysis of clothing design examples, using both qualitative and quantitative methods. The study demonstrates, through concrete application examples, how sustainable design strategies such as upcycling, zero-waste design, and repair culture can be integrated with an anti-fashion perspective. Consequently, this thesis aims to demonstrate that anti-fashion is not merely a counter-cultural movement, but also presents a new innovation paradigm in clothing design where technology and craftsmanship serve sustainability, encompassing social and environmental responsibilities.