Gerilla pazarlama taktiklerinin tüketicide meydana getirdiği duygusal tepkilerin ölçümü; İstanbul kapsamında bir araştırma
Measuring the emotional reactions generated by guerrilla marketing tactics on consumers: A study in Istanbul
- Tez No: 991574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN ARDA KUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde artan rekabet ortamı ve tüketicilerin geleneksel reklamlara karşı geliştirdikleri duyarsızlık, pazarlama iletişiminde farklı ve dikkat çekici uygulamaların kullanılmasını gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda gerilla pazarlama, sıra dışı ve beklenmedik uygulamalar yoluyla tüketicilerin dikkatini çekmeyi amaçlayan bir pazarlama yaklaşımı olarak öne çıkmaktadır. Gerilla pazarlama uygulamalarının tüketiciler üzerinde oluşturduğu duygusal tepkilerin incelenmesi, pazarlama araştırmaları açısından önemli bir konu haline gelmiştir. Bu çalışma,“Gerilla Pazarlama Taktiklerinin Tüketicide Meydana Getirdiği Duygusal Tepkilerin Ölçümü: İstanbul Kapsamında Bir Araştırma”başlığı kapsamında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, İstanbul'da yaşayan 18 yaş ve üzeri 30 katılımcıya farklı markalara ait gerilla pazarlama türünü içeren reklam videoları izletilmiş; katılımcıların duygusal tepkileri Galvanik Deri Tepkisi (GSR) yöntemi ile ölçülmüştür. GSR ölçümlerinden elde edilen tepe noktası değerleri nicel veri olarak analiz edilmiştir ayrıca katılımcılara ilişkin demografik veriler de araştırma kapsamında değerlendirilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda ise, katılımcıların gerilla pazarlama reklamlarına ilişkin algılarını belirlemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde gerilla pazarlama reklamlarının katılımcılar üzerindeki etkilerini anlamaya yönelik sorular sorulmuştur. Katılımcı ifadeleri kodlar ve temalar altında sınıflandırılarak bulgular bölümünde sunulmuştur. Araştırma kapsamında elde edilen nicel ve nitel bulgular tezde ilgili başlıklar altında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's increasingly competitive environment, consumers' growing indifference toward traditional advertising necessitates the use of distinctive and attention-grabbing practices in marketing communication. In this context, guerrilla marketing has emerged as a marketing approach that aims to attract consumers' attention through unconventional and unexpected practices. Examining the emotional reactions generated by guerrilla marketing practices on consumers has become an important topic in marketing research. This study was conducted under the title“Measuring the Emotional Reactions Generated by Guerrilla Marketing Tactics on Consumers: A Study in Istanbul.”Within the scope of the research, advertising videos containing guerrilla marketing practices from different brands were shown to 30 participants aged 18 and over living in Istanbul. The emotional reactions of the participants were measured using the Galvanic Skin Response (GSR) method. The peak values obtained from the GSR measurements were analyzed as quantitative data, and demographic data of the participants were also evaluated within the scope of the study. In the qualitative dimension of the research, semi-structured interviews were conducted to determine participants' perceptions of guerrilla marketing advertisements. During the interviews, questions were asked to understand the effects of guerrilla marketing advertisements on the participants. Participants' statements were classified under codes and themes and presented in the findings section. The quantitative and qualitative findings obtained within the scope of the research were discussed under the relevant headings in the thesis.