'Sorin Bicarbon' mekanik kalp kapağının klinik sonuçları
Clinical results of 'Sorin Bicarbon' mechanical prothesis
- Tez No: 99164
- Danışmanlar: DOÇ.DR. Ö. NACİ EMİROĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Amaç : invaziv kardiyolojik girişim ve rekonstruktif cerrahi girişim yapılamayan kapak hastalarına prostetik kapak replasmanı gerekmektedir. Bu çalışmada kliniğimizde Sorin Bicarbon kapak replasmanı yapılan 143 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalar ve Metod : Kliniğimizde 1 Ocak 1994 - 1 Ocak 2000 tarihleri arasında 143 hastaya 174 adet Sorin Bicarbon mekanik kalp kapağı implantasyonu gerçekleştirildi. Mitral kapak replasmanı 67, Aort kapak replasmanı 43, Çift kapak replasmanı 31, Triküspid kapak replasmanı iki hastaya uygulanmıştır, ilave kardiak girişimler hastaların 48'ine uygulanmıştır. Hastane mortalitesi sırasıyla MVR için %7.46, AVR için %6.97, DVR için %16.12'dir. Hastaların toplam izlem süreleri 305.91 hasta yılı (ortalama hasta başına 2.095 h.y) dır. Geç mortalite % 6.97'dir. Operasyon sonrası dönemdeki takipte; Tromboembolizm (%3.10), prostetik kapak trombozu (%2.32), Protez kapak endokarditi (%1.55), paravalvuler leak (%1.55) hemoliz (%0.7), antikoagülan tedaviye bağlı majör (%2.32) ve minör kanama (%3.87) ve böbrek yetmezliği (%1.55) ani ölüm (%1.55) takip süresi içinde rastlanan komplikasyonları oluşturmuştur. Sonuç ; Sorin kalp kapağı komplikasyon insidansının düşük ve replasman yapılan hastaların yaşam kalitesi ile sağ kalım beklentisinin tatminkar olduğunu söylemek mümkündür. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objectives : Prosthetic valve replacement is neccessery in patients with valvuler dissease in whom invasive cardiologic intervention and reconsructive surgery is not possiple. In this study, 143 patients with Sorin Bicarbon valve replacement were reviwed retrospectively in our clinic. Method ; 1 74 Sorin Bicarbon mechanic heart valve implantation in 1 43 patients were done between January 1994 and 2000. Mitral valve replacement in 67, Aortic valve replacement in 43, Tricuspid valve replacement in two, Aortic and Mitral valves replacements in 31, were performed. Additional cardiac interventions in 48 patients were done. Results : Hospital mortalitiy is 7. 46 % for Mitral valve replacement, 6. 97 % for Aortic valve replacement, 16. 2 % for Aortic and Mitral valve replacement. Total follow up was 305. 91 patients years ( mean follow up for a patient 2. 095 years ). Late mortalitiy was 6. 97 %. Post operative complications were Trombo - embolizm ( 3. 10 % ), Prosthetic valve trombosis ( 2. 32 % ), Prosthetic valve endocarditis ( 1. 55 % ), Paravalvuler leak ( 1. 55 % ), Hemolysis ( 0. 7 % ), Major bleeding ( 2. 32 % ), Minor bleeding ( 3. 87 % ) because of anticoagulant treatment, Renal feilure ( 1. 55 % ) and Suddent deat ( 1. 55 % ) in the follow up. Conclusion : It is confirmed that Sorin Bicarbon valve replacement has a low complication rate, good hemodinamic features, excellent durability and remarkaple functional benefit for the patients. 63