Mevlâna İdris Zengin'in eserlerinin 7. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri için ders içi etkinlik üretiminde kullanımı
The use of Mevlâna Idris Zengin's works in the production of in-class activities for 7th grade religious culture and moral knowledge courses
  1. Tez No: 991690
  2. Yazar: ÖZGE MEKİKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAUF KAHRAMAN ÜRKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Değerler Eğitimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Türk çocuk edebiyatının önde gelen figürlerinden Mevlâna İdris Zengin'in eserleri, çocuk gelişimine ve değerler eğitimine sunduğu özgün katkı nedeniyle bu çalışmanın odağını oluşturmaktadır. Zengin'in masal ve hikâyeleri bireysel, psikolojik, sosyal, dinî, ahlaki, ulusal ve evrensel düzeylerde zengin mesajlar barındıran nitelikli çocuk edebiyatı metinleridir. Yazar, eserlerinde çocukların kişilik gelişimi, sosyal hayata adaptasyonu, doğa ve hayvan sevgisi, aile ilişkileri, sorgulama ve eleştirel düşünme gibi temel konuları ele almıştır. Onun fantastik anlatım dili, özgün karakter tipleri, trajikomik öğeleri ve okuyucuyu yeni sonlar yazmaya teşvik eden kurgusu, eserlerinin salt didaktik olmaktan öte, edebî bir haz taşıdığını göstermektedir. Bu bağlamda, tezde, Zengin'in çocuk edebiyatı dilini kullanarak aktardığı değerler, eserlerinden hareketle titizlikle tespit edilmiştir. Elde edilen bu edebî ve ahlaki içerik, 7. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi müfredatına entegre edilerek, değer aktarımını edebiyatın gücüyle destekleyen etkinlikler hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The works of Mevlâna İdris Zengin, one of the leading figures in Turkish children's literature, constitute the focus of this study due to his unique contribution to child development and values education. Zengin's tales and stories are high-quality children's literature texts containing rich messages at individual, psychological, social, religious, moral, national, and universal levels. In his works, the author addresses fundamental issues such as children's personality development, adaptation to social life, love for nature and animals, family relationships, and inquiry and critical thinking. His fantastic narrative style, unique character types, tragicomic elements, and his narrative structure, which encourages the reader to write new endings, demonstrate that his works offer literary pleasure beyond being merely didactic. In this context, the values conveyed by Zengin using the language of children's literature have been meticulously identified based on his works. This obtained literary and moral content has been integrated into the 7th grade religious culture and ethics curriculum, and activities supporting the transfer of values through the power of literature have been prepared.