Tarihî dizilerde değerlerin temsili: Akif dizisinin ilk beş bölümünde işlenen ahlâkî ve kültürel değerler
Representation of values in historical tv series: Moral and cultural values in the first five episodes of the series Akif
  1. Tez No: 991691
  2. Yazar: RUKİYE KAPAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAUF KAHRAMAN ÜRKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Değerler Eğitimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışma, Yükseköğretimde değerler eğitiminin önemine odaklanmaktadır. Araştırmanın amacı, tarihî dizilerde değerlerin temsilini incelemek ve bu bağlamda Akif dizisinin ilk beş bölümünde işlenen ahlâkî ve kültürel değerleri analiz etmektir. Çalışma, söz konusu dizideki değer unsurlarının nasıl kurgulandığını, hangi bağlamlarda sunulduğunu ve izleyicilere aktarım biçimlerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Değerlerin aktarımı yalnızca örgün eğitim kurumlarıyla sınırlı olmayıp aile, sosyal çevre ve özellikle medya gibi çeşitli toplumsal araçlar üzerinden de gerçekleşmektedir. Bu açıdan medya, bireylerin değer kazanımında hem bilinçli hem de farkında olunmadan işleyen güçlü bir etkiye sahiptir. Mehmed Âkif Ersoy'un hayatının belirli bir kesitini konu alan Akif dizisi de içerdiği yoğun ahlâkî ve kültürel öğeler nedeniyle değerler eğitimi açısından incelenmeye değer bir yapım olarak görülmektedir. Akif dizisinde, ana karakterlerin izleyicilere örnek teşkil edecek olumlu davranışlar sergilediği gözlemlenmektedir. Dizinin iletmeye çalıştığı değerlerin, özellikle sevgi, iyilik, dostluk, vatanseverlik ve aile bağları gibi temel kavramlara odaklanması, izleyiciler üzerinde değer aktarımına bağlı olumlu etkiler oluşturma potansiyelini artırmaktadır. Bu bağlamda dizi, değer aktarımı açısından önemli bir içerik sunmaktadır. Ayrıca, dini içeriklerin ve ahlâkî değerlerin kazandırılmasında Akif dizisinin önemli bir araç olduğu söylenebilir. Benzer nitelikteki dizi veya filmlerin yayımlanması, dinî ve kültürel değerlerin aktarılması sürecine olumlu katkı sağlayabilir. Tez, tarihî televizyon dizilerinde ahlâkî ve kültürel değerlerin temsilini inceleyerek değer aktarımı literatürüne katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışma, öğretim programlarında kullanılabilecek materyal ve yöntemler açısından öneriler sunarak, izleyicilerin millî kimlik ve evrensel değerler konusunda farkındalık kazanmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the importance of values education in higher education. The aim of the research is to examine the representation of values in historical television series and, within this framework, to analyze the moral and cultural values portrayed in the first five episodes of the series Akif. The study seeks to reveal how the value elements in the series are constructed, in what contexts they are presented, and the ways in which they are conveyed to the audience. The transmission of values is not limited to formal educational institutions; it also occurs through family, social environment, and especially various media channels. In this respect, the media exerts a powerful influence on individuals' value acquisition, both consciously and unconsciously. The series Akif, which depicts a specific segment of Mehmed Âkif Ersoy's life, is considered a noteworthy production for values education due to its rich content of moral and cultural elements. In Akif, the main characters demonstrate positive behaviors that can serve as examples for viewers. The series' focus on key values such as love, kindness, friendship, patriotism, and family ties enhances its potential to create positive effects in value transmission among the audience. Consequently, the series provides significant content in terms of promoting values. Furthermore, it can be argued that Akif serves as an important tool for imparting religious and moral values. The proliferation of similar studies is expected to contribute to the teaching of religious and cultural values in society. This thesis aims to contribute to the literature on value transmission by examining the representation of moral and cultural values in historical television series. The study also seeks to offer recommendations regarding materials and methods that can be applied in educational programs, while contributing to viewers' awareness of national identity and fundamental values.