A Database management system application to the geotechnical data of a motorway project
  1. Tez No: 9917
  2. Yazar: HANDAN ÖZTOP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
ÖZET BİR DATABASE İŞLETİM SİSTEMİNİN OTOYOL PROJESİNDE JEOTEKNIK VERİLERE UYGULANMASI Son senelerde mini kompüterlerde kaydedilen gelişmelerle eskiden yalnız kompüter merkezlerinde yapılabilen programlar bundan böyle PC lerde de uygulanabilir olmuştur. Bugün, database ' de hazırlanmış programların mühendislikte, bilhassa kullanılan verilerin çok olduğu büyük inşaat projelerinde, uygulanması kaçınılmaz olmaktadır. En son gelişmiş database sistemlerinden Paradox, R:Base,dBASE IV, bünyelerindeki ayıklama, indexleme ve aynı zamanda çeşitli dosyalara erişme ve aralarında veri alışverişi yapılabilmesi özellikleriyle büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar. Örnek olarak, bir otoyol projesinin gerçekleşmesinde, jeoteknik analizlerin rolü büyüktür ve bu analizlerin çoğu güzergah üzerin den elde edilen çeşitli jeoteknik verilere dayanmaktadır. Jeoteknik uzmanın, görevi gereği yapacağı bu analizlerde ve alacağı kararlarında randımanlı olabilmesi ve talepleri gecikmeden karşılayabilmesi için elde edilen jeoteknik verileri organize bir şekilde derleyen gelişmiş bir dosyalama sistemine ihtiyacı vardır. Bu çalışmada Önce günümüzdeki en son database sistemlerinden biri olan dBASE IV ele alinmiş ve buna dayalı bir database ve computer programı geliştirilmiştir.Bu program yol güzergahından elde edilen sondaj ve araştırma çukurları verileri ile bu numunelerden elde edilen labratuvar ve saha deney sonuçlarının, güzergahın belirgin jeolojik özelliklerinin, durumunun ve güzergah boyunca mevcut otoyol yapılarının temel Özelliklerinin kompütere girilmesini, bu verilerin organize bir şekilde derlenmesini ve girilen bu verilerin istenilen kritiklere göre basılı yada ekrançıktısının alınmasını sağlar. Programın database'i 10 database dosyası ve 7 index dosyasından oluşur. Program menü sistemine gore işler ve toplam 46 program dosyasının birleşmesinden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A DATABASE MANAGEMENT SYSTEM APPLICATION TO THE GEOTECHNICAL DATA OF A MOTORWAY PROJECT With the development of the micro-computers in the recent years, programs only available in the main frames became available for personnel computer users. Today, database programs have a special place in engineering ap plications especially in large construction projects where huge amount of data are processed. Systems like Paradox, RîBase or dBASE IV provides many facilities to store, organize and retrieve data with their developed filter conditions, indexing system and multiple file access capacity. As an example, during the construction of a motorway, geotechnical analysis play the most important role and most of these analysis are based on the geotechnical data obtained along the motorway. For the geotechnical engineer to be efficient and quick at his analysis and decisions, he needs a good filing system to store, organize and retrive these geotechnical data. In this study, as an example of a developed and recent database management system, dBASE IV has been studied and a computer program has been developed to store, organize, combine and retrieve geotechnical data obtained from the boreholes and trial pits with laboratory and insitu test results and the general information about the geology, road layout and structures along the motorway. The program is applicable to all of the motorway projects.lt is a menu driven program.lt is formed of 46 program files linked together, ten database files and seven index files. The program allows as screen view or as printout, the detailed reports containing informations about the geology, roadlayout, structures and their foundations, geotechnical data formed of the borehole and trial pit records with insitu and labratory test results for different range of chainages.