A Hydrodynamic-numerical model for the Bosphorus strait
  1. Tez No: 9918
  2. Yazar: UĞUR BOZOKLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
vii İSTANBUL BO?AZININ HİDRODİNAMİK MODEL ÇALIŞMASI Uğur Bozoklar İnşaat Mühendisliği Bölümü Boğaziçi üniversitesi ÖZET Bu çalışmada İstanbul Boğaz andaki su hareketlerini incelemek için basit uygulamalı bir model geliştirilmiştir. Modelin lineer olmayan denklemleri sonlu farklar yöntemi ile çözülmüş ve elde edilen sonuçlar Sümer ve Bakioğlu'nun(3) modeli ile karşılaştır almıştır. Katmanlar arasındaki su alışverişi ve rüzgar etkisi ihmal edilmiştir. Model için geliştirilen yeni bir bilgisayar programı yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
vi A HYDRODYNMIC-NUMERICAL MODEL FOR THE BOSFHORUS STRAIT by Uğur Bozoklar Civil Engineering Department Bogaaici university ABSTRACT The hydrodynamics study of the Bosphorus Strait is undertaken using an implicit finite difference model to examine the existing two layer flow system. The results are presented in the form of plots of layer depths and velocities along the length of the strait and are compared to those of a previous study by Sümer and BakioğluO). In the model, the flows are driven by the hydrostatic pressure gradient and the bottom slope. Flow resistance is introduced through the bottom and interfacial shear stresses. Transfer of momentum in the vertical direction is neglected.