ENHANCING THE INTEGRATION OF MARINE AND LAND CADASTRE IN KENYA: A FOCUS ON THE LAND ADMINISTRATION DOMAIN MODEL
KENYA'DA DENİZ VE KARA KADASTROSUNUN ENTEGRASYONUNUN GELİŞTİRİLMESİ: ARAZİ YÖNETİMİ ALAN MODELİNE ODAKLANMA
  1. Tez No: 991774
  2. Yazar: SERHAT SARI
  3. Danışmanlar: DR. MALUMBO CHAKA CHİPOFYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Twente
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dünya genelinde kıyı bölgelerinde nüfus artışı, deniz alanlarında gerçekleştirilen faaliyetlerin çeşitlenmesi ve bu faaliyetlerin ulusal ekonomiler için önemi, ülkeleri denizel alanların daha iyi yönetimi için denizel mekansal planlamaya ve Entegre Kıyı Alanları Yönetimi (EKAY) yaklaşımına öncelik vermeye yöneltmiştir. Denizel alanlardaki faaliyetlerin 4 boyutlu (4B) olarak yönetilmesi gerekliliği ve sınır belirleme zorlukları nedeniyle, denizel mekansal planlamayı desteklemek amacıyla deniz kadastrosunun geliştirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Benzer şekilde, geliştirilen deniz kadastrosunun kıyı alanlarının yönetimine de katkı sağlaması için kara ve deniz kadastrosu sistemlerinin ayrı ayrı geliştirilmesi yerine entegre edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu entegrasyon, etkili EKAY için önemli bir adımdır. Bu tez, Kenya'da kara ve deniz kadastrosu sistemleri arasındaki entegrasyonun iyileştirilmesini Arazi Yönetimi Alan Modeli (LADM) uygulaması yoluyla incelemektedir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle Kenya'daki denizel ve kıyı alanlarının yönetimi ile bu yönetimde kullanılan yasa ve politikalar ele alınmıştır. Daha sonra Kenya'nın deniz kadastrosu için LADM profili geliştirilmesinde gerekli olan denize özgü özellikler ve temel bilgiler belirlenmiştir. Bu profilin geliştirilmesi sürecinde, deniz jeo-düzenlemelerini ele alan LADM Sürüm 2 Bölüm 3'ten faydalanılmıştır. Kenya'nın deniz kadastrosu için LADM profilini oluşturmak amacıyla literatür taraması, yasalar ve politikalar yoluyla elde edilen bilgiler kullanılmış ve belirlenen denize özgü özellikler ile temel bilgileri içeren ilk taslak hazırlanmıştır. Bu taslağın hazırlanmasının ardından Kenya'da saha çalışmaları yapılmış ve deniz ve kara alanlarında uzmanlardan LADM profiline ilişkin geri bildirimler alınmıştır. Alınan bu geri bildirimler doğrultusunda profil üzerinde gerekli düzenlemeler yapılmış ve Kenya'nın deniz kadastrosu için LADM profili son haline getirilmiştir. Daha sonra, deniz ve kara kadastrosu sistemlerinin entegrasyonunu geliştirmek amacıyla entegre bir veri modeli oluşturulmuştur. Bu model, bu çalışmada geliştirilen Kenya deniz kadastrosu LADM profili ile Okembo vd. (2023) tarafından oluşturulan kara kadastrosu LADM profili arasında gerçekleştirme (realization) ilişkisi kullanılarak entegrasyon sağlanmıştır. Son aşamada ise, Kenya deniz kadastrosu için geliştirilen LADM profilinin Kenya'nın deniz yönetimini ne kadar iyi temsil ettiği ve geliştirilen entegre LADM profillerinin deniz ve kara yönetiminin entegrasyonuna ne kadar katkıda bulunabileceği üzerine uzmanlarla görüşmeler yapılmıştır. Sonuç olarak, LADM Sürüm 2 Bölüm 3'ün deniz kadastrosu için sağlam bir veri modeli sağladığı ve üç boyutlu (3B) yönetim, dinamik sınırlar, çakışan haklar ve dinamik faaliyetler (geçici haklar ve kısıtlamalar dahil) gibi denize özgü özelliklerin LADM çerçevesinde yer alabileceği belirlenmiştir. Ayrıca, LADM'nin başlangıçta kara yönetimi için geliştirilmiş olması ve kara yönetimi amaçları doğrultusunda birçok akademik çalışmada doğrulanmış olması nedeniyle, bu tezde geliştirilen entegre LADM profillerinin Kenya'da deniz ve kara kadastrosu sistemlerinin entegrasyonunu iyileştireceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in population in coastal areas worldwide, the diversification of activities conducted in marine areas, and the significance of these activities to national economies have led countries to place greater importance on marine spatial planning and to prioritize the Integrated Coastal Zone Management (ICZM) approach for better management of coastal areas. Due to the necessity of managing activities in marine areas in a 4D manner and the challenges of border delineations, there has arisen a need to develop marine cadastre to support marine spatial planning. Similarly, to ensure that the developed marine cadastre also contributes to the management of coastal zones, it is crucial that the cadastre systems for land and marine areas are integrated rather than developed separately. This integration is an important step for effective ICZM. This thesis explores the enhancement of integration between marine and land cadastre systems in Kenya through the application of the Land Administration Domain Model (LADM). To achieve this, it first examines the management of marine and coastal areas in Kenya, including the acts and policies used in this management. Following this, the thesis identifies the necessary marine-specific features and key information required for developing the LADM profile for Kenya's marine cadastre. The LADM Edition 2 Part 3, which addresses marine geo-regulations, will be utilized for developing this profile. To create the LADM profile for Kenya's marine cadastre, information obtained from literature review, acts, and policies were used, and the first draft of the LADM profile for the Kenya marine cadastre, containing the identified marine-specific features and key information, was developed. After the initial draft was created, fieldwork was conducted in Kenya, and feedback was obtained from experts in both marine and land areas regarding the LADM profile. Adjustments were made to the profile as necessary based on this feedback. In this way, the LADM profile for Kenya's marine cadastre was finalized. Later, an integrated data model was developed to enhance the integration of marine and land cadastre systems. This was achieved by integrating the Kenya marine cadastre LADM profile, developed as part of this research, with the land cadastre LADM profile created by Okembo et al. (2023), using the realization relationship. As the final step, interviews were conducted with experts regarding how well the developed LADM profile for the Kenya marine cadastre represents Kenya's marine administration and how much the developed integrated LADM profiles can contribute to the integration of marine and land administration. In conclusion, it has been determined that LADM Edition 2 Part 3 provides a robust data model for marine cadastre and that the marine-specific features required, such as three-dimensional (3D) management, dynamic boundaries, overlapping rights, and dynamic activities (including temporary rights and restrictions), can be incorporated within the LADM framework. Additionally, since LADM was originally developed for land administration and has been validated through numerous academic studies for land administration purposes, it is concluded that the integrated LADM profiles developed in this thesis will enhance the integration of marine and land cadastre systems in Kenya.