DEVELOPING PRESERVICE TEACHERS' SELF-ASSESSMENT LITERACY THROUGH A TRAINING PROGRAM: A LONGITUDINAL STUDY
ÖĞRETMEN ADAYLARININ ÖZ DEĞERLENDİRME OKURYAZARLIKLARINI BİR EĞİTİM PROGRAMI ARACILIĞIYLA GELİŞTİRME: BOYLAMSAL BİR ÇALIŞMA
  1. Tez No: 991794
  2. Yazar: ÖZLEM KHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI MİRİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Geleneksel öğretmen merkezli modellerden dinamik, öğrenci merkezli paradigmaya geçişle karakterize edilen değişen eğitim ortamı, öğrenci özerkliği ve yaşam boyu öğrenme becerilerinin artan önemini vurgulamaktadır. Bu değişim bağlamında öz değerlendirme (ÖD), önemli bir pedagojik araç olarak öne çıkmaktadır. Ancak teorik olarak desteklenmesine rağmen, sınıf içi ÖD uygulamaları genellikle tutarsızdır ve beklenen etkiyi yaratmamaktadır. Bu durum, kısmen öğretmenlerin doğruluk konusundaki şüphelerinden ve öğrencilerin bu uygulamanın faydasına dair algılarından kaynaklanmaktadır. En kritik eksikliklerden biri, öğretmen adaylarının etkili öz değerlendirme yapmalarını sağlayacak açık bilgi, üstbilişsel farkındalık ve olumlu tutumlardan yoksun olmalarıdır. Bu eksiklik hem kendi öğrenmelerini engellemekte hem de gelecekte sınıflarında ÖD'yi etkili biçimde entegre etme yetilerini sınırlamaktadır. Bu çalışma, İngilizce öğretmen adaylarına yönelik özel olarak tasarlanmış bir eğitim programı önererek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Açıklayıcı karma yöntemli, uzunlamasına bir eylem araştırması tasarımı benimsenmiştir. Beklenen sonuçlar arasında, gelişmiş ÖD bilgisi, iyileştirilmiş üstbilişsel beceriler, daha olumlu tutumlar ve artan mesleki hazırbulunuşluk yer almakta; bu sayede öğretmen yetiştirme programları için kanıta dayalı öneriler sunulması ve gelecekteki nesillerde öğrenen özerkliğinin teşvik edilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The evolving educational landscape, characterized by a shift from traditional teacher-centric models to dynamic learner-centered paradigms, underscores the increasing importance of learner autonomy and lifelong learning skills. Self-assessment (SA) emerges as a vital pedagogical tool within this shift. Despite its theoretical promotion, SA implementation in classrooms often remains inconsistent and less effective than anticipated, partly due to teachers' doubts about accuracy and students' perceptions of its helpfulness. A critical deficiency lies in preservice teachers' lack of explicit knowledge, metacognitive awareness, and positive attitudes necessary for effective self-assessment, which hinders their own learning and limits their future ability to integrate SA into their classrooms. This study aims to address this gap by proposing a targeted training program for preservice English teachers, employing an explanatory mixed-methods, longitudinal action research design. The anticipated outcomes include enhanced SA knowledge, improved metacognitive skills, more positive attitudes, and increased professional readiness, thereby contributing evidence-based recommendations for teacher education programs and fostering learner autonomy in future generations.