Endotrakeal aspirasyonda serum fizyolojiğin etkileri
Effects of saline solution on endotracheal suctioning
- Tez No: 99180
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NERİMAN AKYOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
6-OZET Araştırma, endotrakeal aspirasyon öncesinde verilen serum fizyolojiğin oksijenasyon, kalp hızı ve uzun süreli pulmoner hijyeni sağlamadaki etkinliğini belirlemek amacıyla planlanmış ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesi'nde deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına, mekanik ventilatöre bağlı olarak yatan, pulmoner, kardiyovasküler problemi olan ve travma geçirmiş 20 hasta alınmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından literatür bilgileri doğrultusunda geliştirilen veri toplama formu aracılığı ile toplanmıştır. Aynı hasta üzerinde serum fizyolojik verilmeden ve verilerek uygulanan aspirasyon işlemi sonrası hasta 5dk. süre ile izlenmiş, kalp hızı, Sp02 ve kan gazlan bulguları veri toplama formuna kayıt edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik sayılan ve student's t ve Friedman testi kullanılmıştır. 43Araştırma grubunu oluşturan hastaların çoğunlukla 60-69 yaş grubundaki hastalar olduğu ve solunum sıkıntısı nedeniyle entübe edildiği belirlenmiştir. Uygulanan her iki aspirasyon sonrasında hastaların kan gazlan karşılaştırıldığında; pOî, pCOî, HCO3 ve Sa(>2 değerlerinde kısmen azalma olduğu, ancak bu azalmamn istatistiksel açıdan anlamlı olmadığı saptanmıştır. Serum fizyolojik verilmeden yapılın aspirasyondan 5dk. sonra pH değerindeki artışın istatistiksel açıdan anlamlı olmadığı, serum fizyolojik verilerek yapılan aspirasyon sonrası 5.dk'daki artışın ise istatistiksel açıdan anlamlı olduğu saptanmıştır. Serum fizyolojik verilmeden ve verilerek yapılan aspirasyonun kalp hızı üzerine etkisi incelendiğinde, serum fizyolojik verilerek yapılan aspirasyon sonrası 4. ve 5. dakikada hastaların kalp hızlarında artış görüldüğü, serum fizyolojik verilmediğinde ise bu artışın görülmediği, her iki uygulama arasında gözlenen bu farklılığın istatistiksel açıdan da anlamlı olduğu saptanmıştır. Pulse oximetre aracılığı ile izlenen SpC>2 değerleri arasında ise anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, çalışmamızdan elde edilen bulgular doğrultusunda, serum fizyolojik verilmeden ve verilerek aspirasyon uygulanan hastalarda, aspirasyon sırasında ve serum fizyolojik kullanımının, çok anlamlı olmasa da oksijen saturasyonunda ve arteryal kan gazlarında olumsuz yönde değişikliklere neden olduğu belirlenmiştir. 44
Özet (Çeviri)
7 -SUMMARY This study was designed to determine the effects of saline solution administered prior to endotracheal suctioning on oxygenation, heart rate, and long- term pulmonary hygiene. The study was carried out on an experimental basis in the Intensive Care Unit of the Department of Anesthesiology and Reanimation, Istanbul University. A total of 20 patients were included who were mechanically ventilated due to pulmonary, cardiovascular problems or trauma. Data were collected using a data form developed by the investigator in the light of literature. Each patient was monitored following suctioning with or without saline solution for five minutes and findings of heart rate, SpCte, and blood gas measurements were recorded. Data were analyzed using percentage calculations,student's t-test and Friedman test. The study showed that most of the patients were between 60 and 69 years and were intubated because of respiratory insufficiency. 45Evaluation of blood gases following suctioning with or without saline solution showed partial decreases in pCh, pCCh, HCCte, and SaCh, which did not reach a significant level. No significant difference was found between pH levels recorded prior to and five minutes after suctioning without saline solution; however, increase in suctioning following suctioning with saline solution was significant. Evaluation of heart rates following suctioning with or without saline solution showed that patients undergoing suctioning with saline solution exhibited increases in heart rate at the 4th and 5th minutes of suctioning whereas no increases were detecte in patients undergoing suctioning without saline solution; this difference was significant. No differences were found in SpCh values obtained by pulse oxymetry. In conclusion, though not significant, saline solution administered with suctioning resulted in undesirable alterations in oxygen saturation and arterial blood gas levels. 46