Yataklı tedavi kurumlarında hasta eğitimine yönelik hemşirelik etkinlikleri
Nursing activities towards patient education in medication institutions with beds
  1. Tez No: 99181
  2. Yazar: EMİNE AKÇİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSÜN TAŞOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
7. ÖZET Araştırma, Yataklı Tedavi Kurumlarında, profesyonel hemşirenin temel rolleri arasında yer alan hasta eğitimine yönelik etkinliklerinin mevcut durumunu saptamak ve sonuçlar doğrultusunda hasta eğitim programına rehber olabilecek öneriler geliştirmek amacıyla, tanımlayıcı araştırma yöntemine göre planlanarak Nisan- Eylül 1999 tarihleri arsında uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini, İ.Ü İstanbul Tıp Fakültesi, İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, VKV Özel Amerikan Hastanesi ve SSYB Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan toplam 1480 hemşire içinden basit rastlantısal yöntemle seçilen 370 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, hemşirelerin hasta eğitimi uygulamalarını/etkinliklerini belirlemek için, literatür ışığında geliştirilen bilgi formu kullanılarak elde edilmiştir. Bulguların değerlendirilmesi, yüzdelik, X2 (ki-kare), Fisher Kesin X2 istatistiksel yöntemleri kullanılarak yapılmış ve literatür ışığında/doğrultusunda tartışılmıştır. Sonuçta, hemşirelerin hasta eğitimi etkinliklerini uygulama/bakım rolü içinde informal eğitim olarak ele aldıkları, hasta eğitimine ve ilgili sorumluluklarına duyarlı olmalarına rağmen, öncelikle gerekli düzenleme ve standartların bulunmaması ve sistemli hizmet içi eğitim programlarının eksikliği nedeniyle hasta eğitimini eğitim süreci ilkeleri doğrultusunda yerine getiremedikleri görülmüştür. Hasta eğitimi ile ilgili gerekli düzenlemelerin/standartların ve hizmet içi eğitim programlarının gerçekleştirilmesinin gerekli olduğu anlaşılmıştır. 58
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The research is planned and applied between the dates April-September 1999, in accordance with definitive research method in order to determine the present situation of activities directed to education of the patients, in medication institutions with beds, which is among the basic roles the professional nurses and to develop suggestions within the frame of its' results which could guide the patient education program. The sampling of the research is composed of 370 nurses chosen basic random method among the 1480 nurses working in Istanbul University İstanbul Medical Faculty, Istanbul University Cerrehpaşa Medical Faculty, VKV Private American Hospital and Ministry of Health and Social Aid Taksim Training and Research Hospital. The data of the research is obtained by using the information form developed under the light of the literature, in order to determine the patient education applications/activities of the nurses. The evaluation of the findings is realized by using the percentage, X2 (ki-square), Fisher Absolute X2 statistical methods and discussed under the light/frame of the literature. Although the nurses are sensitive to patient education activities which they consider as informal education in the application/care role, and the related responsibilities, as a result, h is seen that, they are not able to fulfill the patient education within the education process principles, due to the absence of the required arrangements, standards and systematical in-service education programs. It is understood that it is required to realize the necessary arrangements/standards and in-service education programs related to patient educatioa 59 TX. VnHPNMi“»»*0^ Kİİ9İİ İ-”