Hastane çalışanlarında kesici-delici alet yaralanmaları kök neden analizi: Üç yıllık retrospektif araştırma
Root cause analysis of sharp and needlestick injuries among hospital employees: A three-year retrospective study
- Tez No: 991813
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL SOYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial Design, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının oluşturulmasına odaklanır. Sağlık hizmetleri gibi yüksek riskli sektörlerde bu disiplinin uygulanması, hem çalışan hem de hizmet alan bireyler için hayati önem taşır. Sağlık hizmetleri, çalışma koşulları gereği yüksek risk içeren alanlar arasında yer almakta; uzun çalışma saatleri, vardiyalı çalışma sistemi ve yoğun iş yükü sağlık çalışanlarının iş kazalarına maruz kalma olasılığını artırmaktadır. Bu kazalar arasında kesici-delici alet yaralanmaları, hem görülme sıklığı hem de enfeksiyon riski nedeniyle önemli bir sorun oluşturmaktadır. İş kazalarının yalnızca sayısal veriler üzerinden değerlendirilmesi, kazaya neden olan asıl etkenlerin göz ardı edilmesine yol açabilmektedir. Yaralanmaların istatistiksel olarak değerlendirilmesinin yanı sıra, önleyici faaliyetlerin geliştirilmesi ve kazaya neden olan asıl faktörlerin tanımlanması, hastanelerde iş sağlığı ve güvenliği politikalarının geliştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışma, bir kamu hastanesinde gerçekleşen iş kazası kayıtlarını nicel ve nitel projeksiyonlarla irdeleyerek, mevcut literatürdeki geleneksel yaklaşımların ötesine geçmeyi amaçlamıştır. Elde edilen bulguların, hastanelerde iş sağlığı ve güvenliği politikalarının geliştirilmesi, önleyici stratejilerin güçlendirilmesi ve kök neden analizi temelli uygulamaların yaygınlaştırılmasına katkı sağlaması beklenir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety focuses on creating a healthy and safe working environment and is of vital importance for both employees and service recipients, particularly in high-risk sectors such as healthcare services. Due to working conditions, healthcare services are among the fields with a high level of occupational risk. Long working hours, shift-based working systems, and heavy workloads increase the likelihood of healthcare workers being exposed to occupational accidents. Among these accidents, sharp and needlestick injuries constitute a significant problem because of both their frequency and the risk of infection they pose. Occupational accidents are often evaluated solely based on numerical data, which may lead to the underlying causes of these incidents being overlooked. In addition to statistical evaluations, identifying the root causes of injuries, developing preventive measures, and implementing strategies to prevent recurrence are of critical importance for improving occupational health and safety policies in hospitals. This study examines occupational accident records in a public hospital using both quantitative and qualitative methods, aiming to move beyond traditional approaches in the literature. By analyzing accidents through a root cause analysis framework, the study seeks to identify the fundamental factors leading to sharp and needlestick injuries. The findings are expected to contribute to the development of occupational health and safety policies, the strengthening of preventive strategies, and the wider implementation of root cause analysis–based practices in healthcare institutions.