Güvenlik sektörüne yönelik iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının incelenmesi
Investigationn of occupational health and safety practices in the security sector
  1. Tez No: 991812
  2. Yazar: KUBİLAY KURBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİL BİRKAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, güvenlik sektöründe iş sağlığı ve güvenliği (İSG) uygulamalarını derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, sektördeki güvenlik çalışanlarının İSG konusunda karşılaştıkları riskleri belirleyip, bu risklere yönelik alınan önlemleri analiz ederek, sektörün karşılaştığı zorlukları ortaya koymayı hedeflemektedir. Tezin özgün değeri, sektöre özgü sağlık ve güvenlik koşullarının belirlenmesi, bu koşulların etkilerinin değerlendirilmesi ve uygulamaların iyileştirilmesi için öneriler geliştirilmesinde yatmaktadır. Tezin kuramsal yaklaşımı, İSG alanında yapılan literatür taramaları, mevcut yasal düzenlemeler ve sektörel uygulamalar üzerinden şekillendirilecektir. Bu çalışmada, güvenlik sektöründe İSG uygulamalarını incelemek amacıyla nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın temel veri toplama aracı olarak anket yöntemi tercih edilmiştir. Anket, güvenlik görevlilerinin İSG konusundaki bilgi düzeylerini, farkındalıklarını ve bu alandaki uygulamalara yönelik algılarını ölçmeyi hedeflemektedir. Anket, 20 sorudan oluşmakta olup, güvenlik görevlilerinin demografik bilgileri, iş güvenliği bilinci, iş kazası ve meslek hastalığı farkındalığı ile İSG uygulamalarına yönelik algılarını değerlendirecek şekilde tasarlanmıştır. Sorular, literatürdeki mevcut çalışmalardan uyarlanmış ve geçerlilik ile güvenilirlik testleri yapılmıştır. Anketin yanıt skalası,“Kesinlikle Katılmıyorum, Katılmıyorum, Fikrim Yok/Kararsızım, Katılıyorum, Kesinlikle Katılıyorum”seçeneklerinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi, İzmir ilinde görev yapan 100 güvenlik görevlisinden oluşmaktadır. Bu çalışma, sektördeki İSG uygulamalarının iyileştirilmesine yönelik bilimsel bir katkı sağlamayı hedeflerken, aynı zamanda güvenlik sektörü çalışanlarının sağlık ve güvenliğini artırmaya yönelik kültürel ve ekonomik katkılar sunmayı amaçlamaktadır. Bu tez, güvenlik sektöründe İSG uygulamalarının geliştirilmesine yönelik somut öneriler sunarak sektördeki iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesine katkıda bulunacaktır. Araştırma sonuçları, güvenlik şirketleri için İSG stratejilerinin iyileştirilmesi, çalışanların iş güvenliği farkındalığının artırılması ve sektöre özgü politikaların oluşturulmasında rehberlik edecektir. Sosyal ve ekonomik boyutta, daha güvenli çalışma ortamlarının oluşturulmasıyla çalışan memnuniyeti ve verimliliğinin artırılması beklenmektedir. İş kazalarının ve meslek hastalıklarının azalması, sektörde iş gücü kayıplarını önleyecek ve işverenler için maliyetlerin düşürülmesine katkı sağlayacaktır. Tez, aynı zamanda İSG kültürünün yaygınlaştırılmasına yönelik farkındalık çalışmalarına temel oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
This research aims to deeply examine occupational health and safety (OHS) practices in the security sector. It also aims to identify the risks faced by security personnel in the sector regarding OHS, analyze the measures taken to address these risks, and reveal the challenges the sector faces. The original value of the thesis lies in identifying sector-specific health and safety conditions, evaluating the effects of these conditions, and developing recommendations for improving practices. The theoretical approach of the thesis will be shaped through literature reviews in the field of OHS, existing legal regulations, and sectoral practices. A quantitative research method was used to examine OHS practices in the security sector. The survey method was chosen as the primary data collection tool. The survey aims to measure the knowledge levels, awareness, and perceptions of security personnel regarding OHS practices. The survey consists of 20 questions and is designed to assess the demographic information, occupational safety awareness, awareness of work accidents and occupational diseases, and perceptions of OHS practices among security personnel. The questions were adapted from existing studies in the literature, and validity and reliability tests were conducted. The survey response scale consists of the following options:“Strongly Disagree, Disagree, No Opinion/Undecided, Agree, Strongly Agree.”The sample of the study consists of 100 security guards working in Izmir province. This study aims to provide a scientific contribution to the improvement of occupational health and safety (OHS) practices in the sector, while also offering cultural and economic contributions to improve the health and safety of security sector employees. This thesis will contribute to the prevention of work accidents and occupational diseases in the sector by offering concrete suggestions for the development of OHS practices in the security sector. The research results will guide security companies in improving OHS strategies, increasing employee safety awareness, and creating sector-specific policies. In the social and economic dimension, it is expected that employee satisfaction and productivity will increase with the creation of safer working environments. The reduction of work accidents and occupational diseases will prevent workforce losses in the sector and contribute to lowering costs for employers. The thesis will also form the basis for awareness studies aimed at spreading the OHS culture.