Yangın güvenlik kablosu üretiminde kullanılabilecek silikon kauçuk karışımlarında seramikleşme sürecinin araştırılması
Investigation the ceramicization process in silicone rubber mixtures used in fire safety cables production
  1. Tez No: 991834
  2. Yazar: HALİL CAN UĞRAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN EMİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, yangın güvenlik kablolarında kullanılmaya elverişli seramikleşebilir bir silikon kauçuk karışımı geliştirmek ve söz konusu karışımın üretim, maliyet ve yangın koşullarında devre bütünlüğünü sağlayabilme açısından endüstriyel ölçekte kullanılabilirliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Yangın anında kablo üzerinde oluşan yüksek sıcaklık ve alev etkisi altında yalıtımın şekilsel kararlılığını koruması ve iletkenlerin kısa devreye gitmesini engelleyecek bir“seramik bariyer”oluşturması; bina güvenliği, tahliye süreleri ve kritik sistemlerin çalışmaya devam etmesi açısından önem taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda baz polimer olarak vinil-metil silikon kauçuğu (VMQ) seçilmiş; farklı tip ve oranlarda inorganik dolgu maddesi, platin katalizör ve viniltrimetoksi silan içeren silikon kauçuk karışımları hazırlanmıştır. Formülasyonların standart kablo üretim proseslerine uygun koşullarda işlenebilirliği reometre analizleri ile incelenmiş; kür karakteristikleri üzerinden proses penceresi ve üretilebilirlik açısından uygun bileşim aralıkları belirlenmiştir. Vulkanizasyon sonrası mekanik performans ve servis koşullarına karşı dayanımın değerlendirilmesi amacıyla çekme-kopma testleri uygulanmış; yaşlanma etkileri aynı testler üzerinden karşılaştırmalı olarak yorumlanmıştır. Seramikleşme davranışını incelemek için numuneler kül fırınında yakılmış, oluşan seramik yapıların bütünlüğü/çatlak oluşumu ve şekil koruma kabiliyeti gözlemlenmiş; seramik fazın mekanik dayanımı basma mukavemeti testleri ile karakterize edilmiştir. Deneysel çalışma, Design-Expert programı kullanılarak tasarlanan 29 farklı formülasyon üzerinden yürütülmüştür. En uygun formülasyon(lar)ın belirlenmesinde çok kriterli bir seçim yaklaşımı izlenmiş; öncelikle yüksek mekanik özellikler sergileyen ve yaşlanma testinden yüksek derece ile geçen formülasyonlar filtrelenmiş, ardından seramikleşme sonrası bütünlük ve basma mukavemeti sonuçları dikkate alınarak kablo uygulamalarına en elverişli adaylar değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, uygun dolgu kombinasyonları ve katkı seçimiyle VMQ tabanlı silikon kauçuk harmanlarının hem işlenebilirlik hem de yangın sonrası seramik dayanımı açısından kablo uygulamalarına uyarlanabilir potansiyel sunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim was to develop a ceramifiable silicone rubber compound suitable for use in fire safety cables and to evaluate the compound's industrial-scale applicability in terms of manufacturability, cost, and its ability to maintain circuit integrity under fire conditions. Under fire exposure, the insulation is expected to retain its dimensional stability under high temperature and flame and to form a“ceramic barrier”that prevents the conductors from short-circuiting; this is critical for building safety, evacuation times, and the continued operation of essential systems. For this purpose, vinyl-methyl silicone rubber (VMQ) was selected as the base polymer. Silicone rubber compounds containing inorganic fillers of different types and loadings, a platinum catalyst, and vinyltrimethoxysilane were prepared. The processability of the formulations under conditions compatible with standard cable manufacturing processes was investigated by rheometer analyses, and suitable composition ranges were identified in terms of the processing window and manufacturability based on curing characteristics. To assess post-vulcanization mechanical performance and resistance to service conditions, tensile tests (tensile strength and elongation at break) were conducted, and aging effects were comparatively interpreted using the same tests. To examine ceramification behavior, specimens were fired in a muffle furnace, and the integrity of the resulting ceramic structures crack formation and shape retention capability was visually evaluated; the mechanical strength of the ceramic phase was characterized by compressive strength tests. The experimental study was carried out on 29 different formulations designed using the Design-Expert software. A multi-criteria selection approach was applied to identify the most suitable formulation.: First, formulations exhibiting high mechanical properties and strong performance in the aging test were filtered; subsequently, candidates most favorable for cable applications were evaluated by considering post-ceramification integrity and compressive strength results. The findings indicate that, through appropriate filler combinations and additive selection, VMQ-based silicone rubber compounds can offer an adaptable potential for cable applications in terms of both processability and post-fire ceramic strength.