Arap ülkelerinin güvenlik algılamaları ve Arap kimliğinin postyapısalcı perspektiften bir analizi: Aktörlerin söylemsel pozisyonları, davranışları ve gizli diplomasi
An analysis of security perceptions of Arab states and Arab identity from a poststructural perspective: Discursive positions, behaviours, and secret diplomacy
  1. Tez No: 991869
  2. Yazar: FERHAN SERKUT ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ERCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Arap siyasi aktörlerin güvenlik algılamaları ve davranışları ile Arap kimliği arasındaki etkileşimin nasıl kurulduğunu ve söz konusu etkileşimin belirli dönemlerde nispi istikrar gösteren ve sınırları tanımlanabilir bir sosyal gerçeklik oluşturup oluşturmadığını sorgulamaktadır. Çalışma, kimlik inşasının bağlamsallığını, muğlaklığını ve performatifliğini dikkate alan postyapısalcı bir kuramsal çerçeveden hareket etmektedir. Nitel vaka analizi ve söylem analizi yöntemlerini benimseyen çalışma, bu kapsamda aktörlerin farklı bağlamlar içerisinde sergilediği resmi söylemsel pozisyonlarını, davranışlarını ve gizli diplomasi dahilindeki tutumlarını incelemektedir. Çalışmanın bulguları Arap güvenliği, Arap çıkarları, Arap birliği/dayanışması gibi kavramlara atfedilen anlamların aktörlerin parçası olduğu farklı sosyal ve siyasi koşullar içerisinde birden fazla biçimde üretildiğini, bu anlamların aynı anda farklı kontekstlerde etki göstermeye devam ettiğini ortaya koymaktadır. Bu çerçevedeki farklılaşma, aktörlerin öne sürdüğü alternatif tehdit anlatılarında veya ortak bir tehdit söyleminin kabul edildiği durumda bunun öngördüğü davranışlara dair parametreler üzerinde gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra aktörler, maliyet değerlendirmelerine göre öznel yorumlamalarını kamuoyuna açıklamaktan kaçınabilmekte ve bu doğrultuda gizli diplomasi ve eylemlerinde resmi söylemsel pozisyonlarından farklı bir tutum benimseyebilmektedir. Aynı zamanda, bu hususlarla yakından ilişkili olarak, bir veya bir grup aktörün hayal edilen bir Arap dünyası içerisinde Arap kimliğinin niteliklerini ve bununla ilişkili normları sabitleme yeteneğine sahip olmadığı görülmektedir. Sonuç olarak Arap kimliği ve aktörlerin güvenlik algılamaları arasındaki karşılıklı etkileşim, paylaşılan nispi istikrara sahip bir gerçeklik üretmekten ziyade, konjonktürel ve bağlamsal olarak yorumlanan, aynı anda birden fazla kontekst içinde farklı biçimlerde işleyen bir görünüm arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines how the interaction between Arab identity and the security perceptions and practices of Arab political actors is constituted, and questions whether this interaction creates a clearly definable and relatively stable social reality observable within specific periods. The analysis adopts a poststructural theoretical framework that takes into account the contextuality, ambiguity, and performativity of identity construction. Drawing on qualitative case study and discourse analysis methods, the study analyzes the official discursive positions, behaviours, and secret diplomatic practices of Arab political actors under varying political conditions. The findings of the study indicate that the meanings attributed to concepts such as Arab security, Arab interests, and Arab unity/solidarity are produced in multiple forms within various social and political contexts, and that these different forms simultaneously continue to function in different settings. This differentiation is explicitly demonstrated in the alternative threat narratives of actors, as well as in the case of a shared threat narrative, manifested in the parameters of expected behavior it entails. Furthermore, based on their cost assessments, actors may refrain from publicly articulating their subjective interpretations of a given situation and instead adopt a contrasting position in their behaviours and in secret diplomatic contexts. Moreover, closely linked to these considerations, individual actors or groups of actors may not effectively determine the meanings and norms associated with Arab identity within an imagined Arab world. Consequently, the mutual interaction between Arab identity and the security perceptions of actors, rather than creating a shared and relatively stable reality, is interpreted conjuncturally and contextually and operates simultaneously in multiple forms across different contexts.