Göreceli yoksunluk ve sosyal kimlik teorilerinin bağlantılandırılması çerçevesinde Yemen'deki siyasal ve toplumsal çatışmaların değerlendirilmesi: Çatışma taraflarının motivasyonları, stratejileri ve halk desteği
An assessment of political and social conflicts in Yemen within an integrated framework of relative deprivation and social identity theories: Motivations, strategies, and popular support of conflicting parties
  1. Tez No: 991870
  2. Yazar: KAFİYE BEKFELAVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ERCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Yemen'deki siyasal ve toplumsal çatışmaların tek boyutlu ve birbirinden bağımsız biçimde ele alınmasının, ülkedeki istikrarsızlığın temel nedenlerini bütüncül olarak kavramayı zorlaştırdığını ve Yemen'de süregelen çatışmaların temel dinamiklerini açıklamaya imkân tanıyan kapsamlı ve çok boyutlu bir perspektifin oluşmasını sınırladığını savunmaktadır. Bu doğrultuda çalışma, göreceli yoksunluk ve sosyal kimlik teorilerini bağlantılandıran kuramsal çerçeve ve bu çerçevenin kolektif eylemle ilişkisi bağlamında Yemen'deki siyasal ve toplumsal çatışmalarda rol oynayan yerel aktörlerin motivasyonları, stratejileri ve toplumsal desteklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Metodolojik olarak teori testi bağlantılı derinlemesine tek vaka analizi yaklaşımı benimsenmiş ve nitel vaka analizi ile söylem analizi birlikte kullanılmıştır. Veri toplama ve inceleme sürecinde açık kaynaklarda yer alan medya içerikleri, sivil toplum kuruluşlarının raporları, uluslararası gözlemci kuruluşların değerlendirmeleri ve ilgili akademik literatür kapsamlı biçimde taranmıştır. Ayrıca yerel aktörlerin söylemleri ve aralarındaki ilişkiler, grup liderleri ve kilit aktörlerin açıklamaları, konferans konuşmaları, çevirim içi video içerikleri, sosyal medya paylaşımları ve internet forumlarında yer alan mesajlar incelenmiştir. Bunların yanı sıra, yerel aktörlerin söylem ve eylemlerini şekillendiren ve çatışmaların şiddetlenmesinde rol oynayan dış aktörlerin etkisi analiz kapsamında ele alınmıştır. Yemenlilerle yapılmış ve yayımlanmış röportaj metinleri ile yerel liderler ve halk temsilcileriyle daha önce gerçekleştirilmiş görüşmelere ait literatürde yer alan transkriptler de analize dahil edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular, yerel aktörlerin kolektif eylemde bulunma motivasyonları, stratejileri ve toplumsal desteklerinin grup göreceli yoksunlukla pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda çalışma, Yemen'de Güney Hareketi ve Husi Hareketi örnekleri üzerinden kolektif eylemde bulunma eğiliminin grup göreceli yoksunlukla pozitif ilişkisini ortaya koymakta ve Husi yönetimi altında Husilere karşı kolektif eylemin neden gerçekleşmediğini açıklamaktadır. Buna ek olarak bulgular, grup göreceli yoksunluğun aşırılık yanlısı aktörler için elverişli bir zemin oluşturabildiğine ve Arap Yarımadası el-Kaidesi'nin (AQAP) bu durumdan yararlanarak Yemen'de kendisine faaliyet alanı bulabildiğine işaret etmektedir. Sonuç olarak bu çalışma, göreceli yoksunluk ve sosyal kimlik teorilerini bağlantılandıran kuramsal çerçevenin Yemen'deki farklı aktör ve bağlamlara uygulanabilirliğini, ayrıca çok boyutlu bir perspektif sunarak çatışma dinamiklerini ve kolektif eylemlerin motivasyonlarını açıklama konusundaki kapsayıcılığını ortaya koymakta ve bu teorilerin entegre biçimde bir vakaya uygulanmasına ilişkin literatürdeki boşluğu gidermeye yönelik teorik bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study argues that treating Yemen's political and social conflicts as single-dimensional and mutually independent phenomena makes it difficult to grasp the fundamental causes of instability in the country comprehensively and hinders the development of a multifaceted and in-depth perspective suitable for explaining the core dynamics of the ongoing conflicts in Yemen. In this regard, the study aims to analyse the motivations, strategies, and popular support of local actors participating in political and social conflicts in Yemen in the context of an integrated framework of relative deprivation and social identity theories. Methodologically, the examination employs a theory-testing in-depth single-case study approach, utilizing qualitative case analysis and discourse analysis. During data collection and analysis, media content from open sources, reports by non-governmental organizations, assessments by international observer organizations, and the relevant academic literature were thoroughly reviewed. Additionally, the discourse and mutual relations of local actors, statements from group leaders and key actors, conference speeches, online video contents, social media posts, and messages shared on online forums are examined. In parallel, the influence of foreign actors, which plays a role in both shaping the discourse and the actions of local actors and exacerbating the conflicts, is analyzed. Published interview texts with Yemenis and transcripts found in the literature from previously conducted interviews with the local leaders and community representatives have also been included in the analysis. The findings of the study demonstrate a positive correlation between group relative deprivation and collective action motivations, strategies, and popular support of local actors. In this context, the study exemplifies the positive correlation between tendency for collective action and group relative deprivation through the cases of the Southern Movement and the Houthi Movement in Yemen, and it explains why collective action did not materialize under and against the Houthi rule. Furthermore, the findings indicate that group relative deprivation can create an opportune environment for extremist actors and that Al-Qaeda in the Arabian Peninsula (AQAP) has been able to find an area of activity by taking advantage of this situation. In conclusion, this study illustrates the applicability of the theoretical framework linking relative deprivation and social identity theories to different actors and contexts in Yemen, and its comprehensive ability to explain conflict dynamics and the motivations underlying collective action by providing a multi-dimensional perspective, thereby offering a theoretical contribution aimed at filling the gap in the literature regarding the integrated application of these theories to a case study.