Manevi danışmanlık ve rehberlik bağlamında Fatiha Suresinin analizi
Analysis of Surah al-Fatiha in the context of spiritual counseling and guidance
  1. Tez No: 991875
  2. Yazar: RUKİYE ALAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEFAİL HIZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Kur'ân-ı Kerîm'in özeti olarak kabul edilen Fâtiha Sûresi'nin, manevi danışmanlık ve rehberlik bağlamında ele alarak, merhum Elmalılı'nın Hak Dini Kur'ân Dili eseri üzerinden âyet âyet incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, sûrenin her bir âyetinin bireyin içsel gelişimi, yön arayışı ve Allah ile kurduğu bağ açısından nasıl bir rehberlik sunduğunu anlamaya çalışmaktır. Bu bağlamda Fâtiha, insanın varoluşsal bütünlüğünü yeniden inşa eden, dua formu içinde şekillenmiş kılavuz bir metin olarak ele alınmıştır. Çalışmanın temel varsayımı, Fâtiha Sûresi'nin bireyin yaşamsal yolculuğunda karşılaştığı çatışmalar, arayışlar, hatalar, yönelişler ve umutlar için iletişimsel ve yaşamsal bir yol haritası sunduğudur. Sonuç olarak bu tez, Fâtiha Sûresi'nin sadece bir dua değil; aynı zamanda manevi danışmanlık ve rehberlik üzerinden analiz ederek kişinin içsel dengesini kurabileceği, varoluşsal farkındalık geliştirebileceği, geçmişiyle barışıp geleceğini daha bilinçli inşa edebileceği kılavuz bir metin olduğunu ortaya koymayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Sūrah al-Fātiḥah -regarded as the summary of the Qur'ān- has been examined verse by verse within the context of spiritual counseling and guidance, based on the late Elmalılı Hamdi Yazır's monumental exegesis Hak Dîni Kur'ân Dili. The primary aim of the research is to explore how each verse of the Fātiḥah provides guidance for an individual's inner development, search for direction, and connection with God. In this regard, the Fātiḥah is approached as a guiding text shaped in the form of a prayer that reconstructs the existential integrity of the human being. The main assumption of this study is that the Fātiḥah offers a communicative and existential roadmap for the conflicts, quests, errors, orientations, and hopes encountered throughout an individual's spiritual journey. It is not merely a supplication but also a profound framework through which one can establish inner balance, develop existential awareness, reconcile with the past, and consciously construct the future. Consequently, this thesis aims to reveal that Sūrah al-Fātiḥah, when analyzed through the lens of spiritual counseling and guidance, functions as a holistic guide that integrates the psychological and spiritual dimensions of human existence, offering direction and meaning to the believer's life journey.