Tecavüzün savaş stratejisi olarak kullanılması: Orta Afrika Cumhuriyeti örneği
Rape as a war strategy: The case of the Central African Republic
  1. Tez No: 991874
  2. Yazar: ESRA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM AYDIN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, savaş koşullarında tecavüzün bireysel suçlardan ibaret olmayıp politik, toplumsal ve askeri hedeflere hizmet eden stratejik bir araç olarak kullanıldığı feminist güvenlik teorisi çerçevesinde incelenmektedir. Feminist teori, savaş döneminde kadın bedenine yönelen tecavüzü rastlantısal değil, sistematik bir iktidar ve kontrol mekanizması olarak değerlendirmektedir. Çalışmanın temel hipotezi, savaşta tecavüzün düşmanı zayıflatmak, toplumsal yapıları parçalamak ve egemenlik kurmak amacıyla örgütlü biçimde uygulanan bir strateji olduğu ve bu stratejinin ataerkil normlarla beslendiğidir. Tez kapsamında Orta Afrika Cumhuriyeti iç savaşında meydana gelen tecavüz vakaları analiz edilmekte; faillerin kimler olduğu, bu şiddetin hangi amaçlarla kullanıldığı ve mağdurlar üzerindeki etkileri nitel analiz yöntemiyle değerlendirilmektedir. Bu bağlamda uluslararası kuruluş raporları, akademik çalışmalar ve tanıklıklara dayalı geniş bir veri seti incelenmiştir. Çalışma, savaşta tecavüzün tarihsel ve politik arka planını ortaya koymakta ve uluslararası hukuk mekanizmalarının bu suçlara yaklaşımını feminist bir bakışla eleştirel biçimde tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the use of rape in wartime not as isolated individual acts, but as a strategic tool serving political, social and military objectives within the framework of feminist security theory. The feminist approach views wartime rape not as random incidents, but as a systematic mechanism of power and control directed at women's bodies. The central hypothesis of the study asgues that rape in war is an organized strategy aimed at weakening the enemy, dismantling social structures and establishing domination, reinforced by patriarchal norms. The thesis analyzes cases of rape that occured during the çivil war in the Central African Republic, examining the identities of perpetrators, the purposes behind these acts and their impacts on survivors through a qualitative research method. Reports of international organizations, academic studies and testimonies constitute the core data of the research. The study reveals the historical and political foundations of the strategic use of rape in war and critically evaluates the response of international legal mechanisms through a feminist lens.