Coğrafi bilgi sistemleri ile taşkın duyarlılığının konumsal analizi: Giresun ili örneği
The spatial analysis of flood susceptibility with geographic information systems : Case of Giresun province
  1. Tez No: 991901
  2. Yazar: ABDULLAH YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN CÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Meteoroloji, Environmental Engineering, Urban and Regional Planning, Meteorology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda iklim değişikliğinin etkileriyle birlikte meydana gelen taşkın olaylarının sıklığı artmış, bu durum dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de ciddi can ve mal kayıplarına neden olmuştur. Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Giresun ili, coğrafi ve hidrojeolojik özellikleri nedeniyle taşkın olaylarının sıkça yaşandığı alanlardan biridir. Bu çalışmada, Giresun il sınırlarında iklim değişikliğinin neden olduğu aşırı yağışların tetikleyebileceği sel ve taşkın risklerinin konumsal analizi amacıyla taşkın duyarlılık haritalarının oluşturulması hedeflenmiştir. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak gerçekleştirilen konumsal analizler ile Giresun ili için gelecekte oluşabilecek afet risklerinin durumu değerlendirilmiştir. Bu çalışmada jeolojik verilerin yanı sıra eğim, bakı, toprak türleri, arazi kullanım bilgileri, akarsu ağı verileri ve yükselti modelleri gibi çeşitli sayısal haritalardan faydalanılmıştır. Modelleme sürecinde, son yıllarda yaygın biçimde kullanılan Çok Kriterli Karar Analizi (ÇKKV) yöntemlerinden biri olan Analitik Hiyerarşi Yöntemi (AHY) tercih edilmiştir. Bu yöntemde öncelikle taşkın duyarlılığı dikkate alınarak her haritaya belirli ağırlık değerleri atanmıştır. Ardından, bu haritalar üst üste getirilerek Giresun İli için taşkın duyarlılık haritası oluşturulmuştur. Sonuç olarak CBS teknikleri ve haritalarla yapılan tespitlerin taşkın olaylarının analizinde kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, the frequency of flood events has increased due to the effects of climate change, causing serious loss of life and property in Türkiye as well as worldwide. Giresun province, located in the Black Sea Region, is one of the areas where flood events frequently occur due to its geographical and hydrogeological characteristics. This study aims to create flood susceptibility maps for the spatial analysis of flood and inundation risks that may be triggered by extreme rainfall caused by climate change within the borders of Giresun province. The status of future disaster risks for Giresun province was evaluated through spatial analyses carried out using Geographic Information Systems (GIS). In this study, various digital maps such as slope, aspect, soil types, land use information, river network data, and elevation models were used in addition to geological data. In the modeling process, the Analytical Hierarchy Method (AHM), one of the Multi-Criteria Decision Analysis (MCDA) methods widely used in recent years, was preferred. In this method, specific weight values were assigned to each map, primarily considering flood susceptibility. Then, these maps were overlaid to create a flood susceptibility map for Giresun Province. As a result, it was observed that the findings made with GIS techniques and maps can be used in the analysis of flood events.