Nevevî'nin el-Minhâc adlı eseri bağlamında ibadetler bahsinde geçen ihtiyat örnekleri
Examples of precaution in the section on acts of worship within the context of al-Nawawī's Minhāj
- Tez No: 991927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF EŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İslam hukukunda“ihtiyat”kavramı, önceden bilinmeyen veya belirsiz durumlarda, zararların önlenmesi için alınan tedbirlere atıfta bulunur. Bu kavram, genellikle Müslümanların hayatı, dini malı ve akıl sağlığı gibi temel değerlerini korumak amacıyla kullanılır. İhtiyat prensibi, potansiyel bir zararın meydana gelmesini önlemek için gereken tüm önlemlerin alınması gerektiğini ifade eder. Bu nedenle, İslam hukukunda ihtiyat esas olarak bir önlem olarak kullanılır ve kişilerin güvenliği ve refahı için çok önemlidir. İslam hukukunda ihtiyat Nevevî (ö. 676/1277) gibi fıkıh alimleri tarafından da ele alınmıştır. Nevevî, ihtiyatın zararları önceden engelleyici ve koruyucu bir tedbir olduğunu vurgular. Ona göre bir olayın ya da eylemin hükmünün kesin olarak bilinmediği durumlarda ihtiyata başvurulur. Nevevî, ihtiyat kavramının sadece bireysel hayatta değil, toplumsal hayatta da geçerli olduğunu belirtir. Bir toplumun, zararlı faaliyetleri önlemek için ihtiyatlı davranması gerektiğini ifade eder. İslam hukukunda ihtiyat ile ilgili yapılan çalışmaların sayısı sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı Nevevî'nin ihtiyata bakış açısını ve bu kavramı nasıl ele aldığını örnekleriyle beraber ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of“precaution”in Islamic law refers to measures taken to prevent harm in previously unknown or uncertain situations. This concept is generally used to protect the basic values of Muslims such as life, property and mental health.The precautionary principle states that all necessary precautions must be taken to prevent potential harm from occurring. Therefore, in Islamic law, prudence is mainly used as a precaution and is very important for the safety and wellbeing of individuals. Precaution in Islamic law has also been discussed by fiqh scholars such as Nawawi. Nawawi emphasizes that precaution is a preventive and protective measure against harm. According to him, it is used when the verdict of an event or action is not known precisely. Nawawi states that the concept of precaution is valid not only in individual life but also in social life. It states that a society should act with caution to prevent harmful activities. The number of studies on precaution in Islamic Law is limited. The aim of this study is to reveal Nawawi's point of view on precaution and how he deals with this concept, together with examples.