Baudrillard'ın değer teorisi bağlamında sanatın dijital dönüşümünde NFT'ler üzerine bir inceleme
An examination of NFTs in the digital transformation of art in the context of Baudrillard's theory of value
- Tez No: 991928
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURTAZA TALHA ALTINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
Özet
İnsanın dünyayı anlama ve kendini ifade etme çabası tarih boyunca görsel üretimler üzerinden gelişmiş ve sanat bu süreçte hem bireysel hem de toplumsal hafızanın temel taşıyıcılarından biri olmuştur. Sanayi devrimiyle hızlanan teknik ilerlemeler fotoğraf, sinema gibi araçlarla temsil biçimlerini değiştirmiş ve sanatın gerçeklikle kurduğu ilişkiyi ileri bir boyuta taşımıştır. Dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla bu değişim daha görünür hale gelmiş ve sanatın üretildiği, dolaşıma girdiği ve izleyici tarafından deneyimlendiği ortamlar yeni bir yapı kazanmıştır. Dijital üretim yöntemleri, sanat eserini farklı ekranlarda deneyimlenebilen bir form haline getirmiş ve izleyicinin sürece daha etkin biçimde dahil olmasını sağlamıştır. Bu ortamda özgünlük, sahiplik ve değer gibi kavramlar yeniden tartışılmaya başlanmış ve dijital içeriklerin sınırsız biçimde çoğaltılabilmesi çeşitli belirsizlikler ortaya çıkarmıştır. Bu belirsizliklere çözüm olarak, Blokzinciri ve Non Fungible Token (NFT) teknolojileri, dijital eserlerle ilgili sahiplik bilgilerinin doğrulanabilir bir şekilde kaydedilebilmesini sağlamış ve sanatın dijital dolaşımındaki bazı teknik sorunlara yönelik alternatif bir yaklaşım sunmuştur. Ayrıca NFT'lerin çevresinde oluşan kullanıcı toplulukları, fiyat hareketliliği ve satış odaklı üretimler, dijital değer üretiminin teknik altyapıyı aşan bir boyuta sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma dijital sanatın geçirdiği dönüşümü ve NFT teknolojisinin sanat alanıyla kurduğu ilişkiyi Jean Baudrillard'ın simülakr, hipergerçeklik ve değer kavramları doğrultusunda incelemektedir. Baudrillard'ın yaklaşımı ile dijital kültürde dolaşıma giren imgelerin nasıl anlam kazandığını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda çalışmada dijital sanatın tarihsel gelişimi, NFT teknolojisinin temel özellikleri ve değer algısını etkileyen göstergeler ele alınmaktadır. Aynı zamanda dijital üretimlerin ve NFT projelerinin hangi anlatılarla desteklendiği ve bu yapıların izleyici, sanatçı ve eser ilişkileri üzerindeki etkileri değerlendirilmektedir. Tez çalışması, bu ilgili unsurları inceleyerek dijital sanatın güncel dönüşümünü kuramsal düzeyde ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Humanity's effort to understand the world and express itself has evolved throughout history through visual production, and art has become one of the primary carriers of both individual and collective memory in this process. The technological advancements accelerated by the Industrial Revolution transformed modes of representation through tools such as photography and cinema, shifting art's relationship with reality to a new level. With the widespread adoption of digital technologies, this transformation became even more pronounced, and the environments in which art is produced, circulated, and experienced by the audience acquired new structural characteristics. Digital production methods have enabled artworks to be experienced across multiple screens and have allowed viewers to participate more actively in the artistic process. In this context, concepts such as authenticity, ownership, and value have begun to be reconsidered, and the infinite replicability of digital content has introduced various uncertainties. As a response to these uncertainties, blockchain and Non Fungible Token (NFT) technologies have made it possible to record ownership information related to digital artworks in a verifiable manner and have offered an alternative approach to certain technical issues in the digital circulation of art. Moreover, the user communities formed around NFTs, price volatility, and market-driven production practices demonstrate that digital value production extends beyond the technical infrastructure itself. This study examines the transformation of digital art and the relationship between NFT structures and the art field through Jean Baudrillard's concepts of simulacra, hyperreality, and value. It aims to evaluate how images circulating within digital culture acquire meaning in light of Baudrillard's theoretical framework. Accordingly, the study discusses the historical development of digital art, the fundamental characteristics of NFT technology, and the indicators that shape perceptions of value. It also evaluates the narratives that support digital productions and NFT projects, as well as the effects of these structures on the relationships among the viewer, the artist, and the artwork. By addressing these interconnected elements, this thesis aims to provide a conceptual analysis of the contemporary transformation of digital art.