Türkiye'deki terör örgütlerinin ideolojik dayanakları (DHKP-C, DEAŞ ve PKK örnekleri)
Ideological basis of terrorist organizations in Türkiye (DHKP-C, ISIS and PKK cases)
  1. Tez No: 991939
  2. Yazar: SAMET ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FİŞNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Türkiye, yakın tarihi içerisinde çeşitli terör örgütlerinin hedefi olmuştur. Bu örgütler, ideolojik, dini veya etnik ideolojik nedenlerle Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit etmekte, kamu düzenini bozmaya çalışmaktadır. 1970'lerden itibaren ülke genelinde silahlı eylemler gerçekleştirmiş olan bu örgütler, on binlerce insanın hayatını olumsuz etkileyen sonuçlara yol açmıştır. Terörle mücadelede Türkiye, güvenlik önlemlerini artırma, yasal düzenlemeler yapma ve uluslararası iş birlikleri geliştirme şeklinde çeşitli adımlar atmıştır. Ancak, ülkenin karşı karşıya olduğu terör tehdidinin çok boyutlu yapısı, kapsamlı ve bütüncül bir mücadeleyi zorunlu kılmaktadır. Bu tespitten hareketle çalışmada Türkiye'deki terör örgütlerinin ideolojik dayanakları, DHKP-C, DEAŞ ve PKK örnekleri üzerinden ele alınmaktadır. Seçilen örneklemde DHKP-C ideolojik tandanslı terör örgütlerini, DEAŞ dini tandanslı terör örgütlerini temsil ederken, PKK ise etnik tandanslı terör örgütlerinin örneğini teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout its recent history, Turkiye has been the target of various terrorist organizations. These organizations, driven by ideological, religious, or ethnic motives, threaten Türkiye's national security and attempt to disrupt public order. Since the 1970s, these organizations have carried out armed actions across the country, negatively impacting the lives of tens of thousands of people. In the countering terrorism, Turkiye has taken various steps, including increasing security measures, enacting legal regulations, and developing international collaborations. However, the multifaceted nature of the terrorist threat facing the country necessitates a comprehensive and holistic approach. Based on this observation, this study examines the ideological foundations of terrorist organizations in Turkey, using DHKP-C, ISIS, and PKK as examples. In the selected sample, DHKP-C represents ideologically driven terrorist organizations, ISIS represents religiously driven terrorist organizations, and PKK represents ethnically driven terrorist organizations.