Vakıf üniversitelerinin eğitim faaliyetlerinden çıkan uyuşmazlıklara ilişkin Danıştay kararlarından hareketle, vakıf üniversite modelinin hukuki düzenleme eksikleri/sorunları
Legal regulation deficiencies/problems of the foundation university model based on the Council of State decisions on disputes arising from the educational activities of foundation universities
  1. Tez No: 991938
  2. Yazar: BÜŞRA ÇETİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Vakıf üniversiteleri, 1982 Anayasası ile hukuk sistemimize dâhil olduğu ilk zamandan bugüne hukuki statüsü, özerkliği, yürüttüğü faaliyetin niteliği, sahip olduğu yetkiler ve tabi olduğu denetim usulü gibi pek çok alanda tartışmalara sahne olmuştur. Bu çalışmada, Danıştay kararlarına yansıyan uyuşmazlıklar üzerinden söz konusu tartışmaların eğitim-öğretim faaliyetlerine etkileri inceleme konusu edilmiştir. Bu kapsamda ilk olarak üniversite kavramı genel hatları ile incelenerek vakıf üniversitesi modeli ve bu modelin diğer üniversitelerden ayrılan yönleri ele alınmıştır. Ardından bu modelin mevzuattaki yeri ve uygulamada karşılaşılan sorunlar yüksek yargı kararları açısından tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın devamında, bahsi geçen sorunlar sınıflandırılarak bunların kaynağı ve çözümüne ilişkin düşüncelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foundation universities, since their inclusion into our legal system with the 1982 Constitution, have been the subject of discussions in various areas, such as their legal status, autonomy, the nature of the activities they perform, the powers they possess, and the methods of oversight they are subject to. This study examines the effects of these discussions on educational activities, based on the disputes reflected in the rulings of the Council of State (Danıştay). In this context, the concept of the university is first examined in general terms, and then the model of foundation universities and the aspects that differentiate them from other universities are discussed. Following this, the place of this model in the legislation and the problems encountered in practice are analyzed through the perspective of high judicial decisions. In the continuation of the study, the aforementioned issues are categorized, and opinions regarding their sources and potential solutions are presented.