Asistan hekimlerde perma iyi oluş ve tükenmişlik ilişkisinde duygu düzenleme güçlüğü ve bütünlük duygusunun aracı rolü
The mediating role of difficulties in emotion regulation and sense of coherence between perma well being and burnout among resident physicians
- Tez No: 991940
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN BÖLÜKBAŞI UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Asistan hekimlerin zorlayıcı koşullarla mesleklerini devam ettirdikleri düşünülmektedir. Asistan hekimlik sürecinin beraberinde getirdiği stres yaratan zorlayıcı koşullar, mesleki talepler ve beklentiler asistan hekimlerin iyi oluş ve tükenmişliklerini etkileyebilmektedir. Bireysel ve çevresel nitelikli çeşitli faktörler asistan hekimlerin fiziksel ve ruhsal sağlıklarını olumsuz etkileyerek tükenmişlik yaşama riskini arttırabileceği görüşler doğrultusunda asistan hekimlerin tükenmişlik ve iyi oluş düzeylerini etkileyen etmenlerin incelenmesi önem kazanmaktadır. Bu çalışmada asistan hekimlerde PERMA iyi oluş ile tükenmişlik arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkide duygu düzenleme güçlüğü ve bütünlük duygusunun aracı rolünü araştırmak amaçlanmıştır. Ek olarak bazı sosyodemografik değişkenlerle araştırma değişkenlerinin ilişkilerini incelemek hedeflenmiştir. Araştırmaya Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırme ve Uygulama Hastanesinden gönüllü 205 asistan hekim katılmıştır. Katılımcılardan veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, PERMA İyi Oluş Ölçeği, Tükenmişlik Ölçeği Kısa Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği Kısa Formu ve Bütünlük Duygusu Ölçeği Kısa Fomu kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda PERMA iyi oluş, tükenmişlik, duygu düzenleme güçlüğü ve bütünlük duygusu arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca, deprem deneyimi kontrol edildiğinde, PERMA iyi oluş ve tükenmişlik arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğü ve bütünlük duygusunun kısmi aracı rol üstlendiği saptanmıştır. Ek olarak, yaş, tıp fakültesinden mezun olduktan sonra hekim olarak toplam çalışma süresi ve asistan hekim olarak toplam çalışma süresi ile araştırmanın temel değişkenleri arasında anlamlı ilişki bulunmazken cinsiyet, sosyal destek değişkenlerine göre araştırma değişkenlerinden alınan puanların farklılaştığı görülmüştür. Bununla birlikte deprem deneyimleme durumu ve yakın kaybı değişkenlerine göre araştırma değişkenleri puanlarında farklılaşma olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Mevcut bulgular alanyazın ışığında yorumlanmıştır. Son olarak araştırmacılara ve alandaki uzmanlara mevcut çalışmanın bulguları doğrultusunda bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Resident physicians are considered to continue their professional duties under demanding conditions. The stressful and challenging circumstances inherent in the residency process, along with professional demands and expectations, may affect resident physicians' well-being and levels of burnout. In line with the view that various individual and environmental factors may negatively affect resident physicians' physical and mental health and increase the risk of burnout, examining the factors influencing burnout and well-being among resident physicians has gained importance. Accordingly, the present study aimed to examine the relationship between PERMA well-being and burnout among resident physicians and to investigate the mediating roles of difficulties in emotion regulation and sense of coherence in this relationship. Additionally, the relationships between certain sociodemographic variables and the study variables were examined. The sample of the study consisted of 205 volunteer resident physicians working at Hatay Mustafa Kemal University Research and Training Hospital. Data were collected using the Personal Information Form, PERMA Well-Being Scale, Burnout Measure-Short Form, Difficulties in Emotion Regulation Scale-Short Form, and Sense of Coherence Scale-Short Form. The results of the analyses revealed significant relationships among PERMA well-being, burnout, difficulties in emotion regulation, and sense of coherence. Furthermore, when earthquake experience was controlled, difficulties in emotion regulation and sense of coherence were found to partially mediate the relationship between PERMA well-being and burnout. In addition, no significant relationships were found between the main study variables and age, total work experience, or total duration of work as a resident physician, whereas differences in the study variables were observed according to gender and perceived social support. However, no significant differences were found in the study variables according to earthquake experience and loss of a close person. The findings were discussed in light of the relevant literature. Finally, several recommendations were provided for future researchers and professionals working in the field.