Salih Saydaşev'in şarkılarında Kazan Tatar Halk Müziği'nin etkileri
The influence of Kazan Tatar Folk Music in the songs of Salih Saydaşev
- Tez No: 991942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BESTE ESEN BİÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
Özet
Rusya Federasyonu'na bağlı özerk bir cumhuriyet statüsüyle yüzyılı aşkın süredir varlığını sürdüren Tataristan, tarihsel süreç boyunca pek çok farklı kültürün derin etkisi altında kalmasına rağmen, kendi özgün dini ve kültürel kimliğini başarıyla muhafaza etmeyi başarrmıştır. Bölgedeki bu çok katmanlı kültürel yapı, zaman içerisinde Rus ve Tatar unsurlarının karşılıklı etkileşimiyle zenginleşmiş ve sonuçta uyumlu bir kültürel birliktelik ortaya çıkmıştır. Söz konusu bu köklü kültürel etkileşim, kaçınılmaz olarak müzik alanında da gözlemlenmiş ve farklı müzikal yaklaşımların doğuşuna zemin hazırlamıştır.“Salih Saydaşev'in Şarkılarında Kazan Tatar Halk Müziği'nin Etkileri”başlıklı bu kapsamlı çalışma, Tataristan'ın zengin kültürel yapısı, köklü gelenekleri ve tarihini temel alarak Tatar halk müziğinin karakteristik özelliklerini belirlemeyi; ünlü Tatar besteci Salih Saydaşev'in şarkılarındaki halk müziği yansımalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bestecinin kendine has müzikal kimliğini en iyi yansıtan çalışmalarının şarkı formunda olması nedeniyle, araştırma kapsamı özel olarak Saydaşev'in şarkılarıyla sınırlandırılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin işlenmesinde betimsel ve içerik analizi yöntemlerinin yanı sıra teknik, melodik ve ritmik analiz yöntemleri bir arada uygulanmıştır. Bu yöntemler ışığında, çalışmanın ilk bölümünde Tataristan kültürü ve müzik geleneğinde etkin rol oynayan çalgılar, ritmik yapılar ve pentatonik teori detaylandırılmıştır. Bu sırada Tatar Halk müziğinde en belirgin özelliğin pentatonik teori çerçevesinde ezgi yapısının kurgulandığı görülmüştür. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Saydaşev'in yaşamı değerlendirilmiş; besteciliğinin özellikleri ve müzik yaşamı incelenerek, pentatonik yapının incelendiği on iki şarkısının sözleri ilk kez Türkçeye çevrilip müzikal analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, Saydaşevin kendi köklerinden kopmayarak Tatar kimliğini ve müziğini yaşattığı böylece kültürel sürekliliğe katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tatarstan, maintaining its existence as an autonomous republic within the Russian Federation for over a century, has successfully preserved its unique religious and cultural identity despite being under the deep influence of various cultures throughout history. This multi-layered cultural structure has been enriched by the mutual interaction of Russian and Tatar elements, resulting in a harmonious cultural coexistence. This deep-rooted interaction is also observed in the field of music, paving the way for the emergence of distinct musical approaches. The study, titled“The Influences of Kazan Tatar Folk Music in Salih Saidashev's Songs,”aims to determine the characteristic features of Tatar folk music based on Tatarstan's traditions and history, and to examine the reflections of folk music in the songs of the famous composer Salih Saidashev. Since the works that best reflect the composer's musical identity are in song form, the research is specifically limited to his songs. In the study, technical, melodic, and rhythmic analysis methods were applied alongside descriptive analyses. The first section details the instruments, rhythmic structures, and pentatonic theory active in the Tatar music tradition. The second section of this study evaluates Saidashev's life and analyzes pentatonic theory in his songs, with lyrics translated into Turkish for the first time. In conclusion, although Classical Western music influences are evident in Saidashev's music, he did not break away from his cultural roots; rather, he integrated the Tatar Folk Music's identity into his works, contributing significantly to the continuity of this culture.