Risk yönetiminde etkileşimli önlemler yaklaşımıyla kaynak tahsisine yönelik stokastik bir optimizasyon yaklaşımı
A stochastic optimization model for resource allocation in risk management using interactive measures
  1. Tez No: 991941
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK BİRGÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İş sağlığı ve güvenliği (İSG) alanında etkili risk yönetimi için, kısıtlı kaynaklar altında en uygun güvenlik önlemlerinin seçimi büyük önem taşımaktadır. Risk matrisleri gibi deterministik modeller ve geleneksel yaklaşımlar, güvenlik önlemlerinin stokastik doğasını genellikle göz ardı etmektedir. Bu çalışma, bütçe kısıtlamalarını ve riskler ile güvenlik önlemleri arasındaki karşılıklı bağımlılıkları dikkate alarak, bir risk değerlendirme dönemi boyunca toplam beklenen faydayı en üst düzeye çıkaran yeni bir stokastik sırt çantası modeli sunmaktadır. Çalışma kapsamında alınacak önlemlerin risk azaltma düzeyleri ve maliyetlerini dikkate alarak bir dönemde minimum beklenen risk düzeyini sağlayan iki model geliştirilmiştir: önlemleri bağımsız varsayan bire bir ilişki modeli ve birbirine bağımlı güvenlik önlemlerini hesaba katan çoklu ilişki modeli. Önerilen modellerin gerçek hayattaki uygulanabilirliği, perakende sektöründeki bir vaka çalışması ile ortaya konmuştur. Sonuçlar, modelin önlemleri etkin bir şekilde önceliklendirme yeteneğini ortaya koymakta; deterministik modelin 26,2'lik değerine kıyasla, yatırım yapılan her bir para birimi başına ortalama 29,5'lik bir beklenen risk azaltımı ve objektif fonksiyon değerinde %18'lik bir azalma sağladığını göstermektedir. Analiz, karar alma sürecine stokastik bileşenlerin ve karşılıklı önlem bağımlılıklarının dahil edilmesinin faydalarını vurgulayarak, güvenlik yatırım planlaması için daha gerçekçi ve esnek bir çerçeve sunmaktadır. Bu çalışma, deterministik modellerin önemli kısıtlamalarını ele alarak ve güvenlik optimizasyonu için esnek, veriye dayalı bir çerçeve sunarak literatüre katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, yapılandırılmış ve belirsizliği dikkate alan karar alma süreçlerinin daha güvenli ve sürdürülebilir endüstriyel süreçleri nasıl destekleyebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Effective risk management in occupational health and safety (OHS) necessitates the optimal selection of safety measures under resource constraints. Traditional deterministic models, such as risk matrices, often overlook the stochastic nature of safety interventions. This study proposes a novel stochastic knapsack model that maximizes the total expected utility in a risk assessment period by incorporating budget constraints and interdependencies between risks and safety measures. Two distinct models have been proposed to achieve a minimum expected risk level in a given risk assessment period by considering the risk reduction levels and costs of the safety measures to be implemented: one to one relationship model, assuming independent safety measures, and the multiple relationship model, accounting dependencies among risks and the safety measures. The practical applicability of the proposed models has been demonstrated through a case study in the retail sector. Results indicate the models' effectiveness in prioritizing safety measures, showing an 18% reduction in the objective function value and an average expected risk reduction of 29,5 per monetary unit invested, compared to 26,2 for the deterministic benchmark. The analysis underscores the benefits of integrating stochastic components and safety measure dependencies into decision-making, offering a more realistic and adaptable framework for safety investment planning. This research contributes to the literature by addressing key limitations of deterministic models and providing a flexible, data-driven framework for safety optimization. It also shows how safer and more sustainable industrial processes can be improved by structured decision-making processes that consider uncertainty.